10.7 C

Medalii pentru atletii vasluieni

Atletism

PE PODIUM… Atletii vasluieni s-au întors cu sase medalii de la etapã de zonã a Campionatului National de atletism în salã pentru Copii 1 si 2. Sportivii Liceului cu Program Sportiv Vaslui au obtinut trei medalii de aur, douã de argint si una de bronz.

Medaliile de aur au fost cucerite de Antonia Dragomir (Copile 1 – 200 metri), cu personal best, Alexandra Ichim (Copile 1 – 1.500 m) si stafeta formatã din Maria Bulboacã, Antonia Dragomir, Beatrice Neghinã si Alexandra Ichim (Copile 1). Amalia Ciubotaru a luat argintul la 1.500 metri, Copile 1, iar stafeta de la Copile 2, formatã din Delia Chiper, Bianca Popa, Ana Maria Cihodaru si Georgiana Hutu a încheiat cursa pe locul secund. Medalia de bronz a fost cuceritã de Beatrice Neghinã, în proba de 1.500 metri, Copile 1, întreg podiumul de la aceastã probã a fost adjudecat de sportivele din Vaslui. Foarte aproape de a obtine o medalie au fost si Florentina Ciubotã (locul 4 la 1.500 m, Copile 2), Ofelia Cornicã (locul 4 la 800 m, Copile 2), Ana-Maria Cihodaru (locul 5 la 1.500 m, Copile 2) si Delia Chiper (locul 6 la 800 m, Copile 2). Sportivele sunt pregãtite de profesoarele Elena Bogos si Viorica Pintilie. La aceastã competitie, LPS Vaslui a participat cu peste 30 de atleti, pregãtiti de profesorii Elena Bogos, Viorica Pintilie si Doina Cretu.