24.7 C
03-mai-2024

SUNTEM CAMPIONI!! Vasluiul s-a impus la loviturile de departajarecu scorul de 4-3.

R: Dan Grigore BOTESCU (București)

Minutul 1: Vasluiul a avut lovitura de incepere. La meci sunt prezenti 50 de suporteri din Vaslui, 10 dintre ei de la peluza nord.

Minutul 5: Jucatorii de la Constanta domina inceputul de partida.

Minutul10: Galben – verzii echilibreaza jocul trecandu-si de partea lor doua ocazii importante. Suporterii sositi din Vaslui fac atmosfera.

Minutul 20: Partida se desfasoare pe contre, cu un plus in ofensiva de partea constantenilor.

Minutul 30: Final de prima repriza. Cele doua echipe intra cu egalitatea la vestiare, scor 0-0

Minutul 31: Incepe repriza a doua cu  jucatorii lui Ionut Chitoiu in atac.

Minutul 45: Vasluiul trecepe langa deschiderea scorului dupa o lovitura libera executata direct pe poarta constantenilor.

Minutul 52: Galben – verzii  domina in totalitate partida si doar  pripeala din jocul ofensiv face ca scorul sa fie in continuare 0-0.

Final de meci. Cele doua echipe termina la egalitate 0-0. Urmeaza loviturile de departajare.

– Constantenii executa primii si marcheaza.

– Cristea de la Vaslui restabileste egalitatea.

– Constanta rateaza doua lovituri si Vasluiul este la un pas de titlul national.

– Vasluiul inscrie cu ajutorul portarului golul victoriei.

.Constantenii ies in lacrimi de pe teren in timp ce galben-verzii danseaza hora bucuriei. Juniorii vasluiului campioni nationali la grupa lor de varsta.

Micii fotbalisti joacã azi marea finalã

Azi, tot Vasluiul este „galben-verde”

SANSÃ…Cu echipa mare aproape desfiintatã, Vasluiul continuã sã „respire” fotbal de performantã cu ajutorul juniorilor . Grupa juniorilor D (jucãtori nãscuti în 2001) a clubului „galben-verde” va juca astãzi finala Campionatului National. În ultimul act, Sporting Club Juniorul Vaslui se va lupta cu Academia „Gheorghe Hagi”, meciul urmând sã se dispute la Buftea, la ora 11:00.

Odatã cu jucarea acestei finale, Sporting Juniorul Vaslui îsi egaleazã performanta din sezonul trecut, atunci când, prin mijloace mai putin fair-play, au fost împiedicati sã punã mâna pe trofeu. Ambitionati de gândul cã ar putea deveni campioni nationali dar si de cel al rãzbunãrii, jucãtorii si antrenorul Ionut Chiuchiu se declarã mai pregãtiti ca oricând pentru a face un meci mare azi. „Este o performantã cu care ne mândrim, venitã în urma muncii acestor copii minunati. Meritã din toate punctele de vedere sã joace aceastã finalã. Noi am egalat performanta de anul trecut, când ni s-a luat trofeul prin mijloace neortodoxe, de care s-a scris la vremea respectivã. Acum, ne dorim foarte mult sã cîstigãm finala. Visul meu e sã umilim Academia lui Hagi. Suntem pregãtiti pentru un rezultat mare”, a declarat antrenorul juniorilor vasluieni, Ionut Chiochiu. Ca sã ajungã sã joace marea finalã, Sporting Juniorul Vaslui a trebuit sã treacã de LPS Banatul Timisoara si Inter Sibiu. În primul meci, contra bãnãtenilor, „galben-verzii” s-au impus cu scorul de 3-0, pentru ca de Inter Sibiu sã treacã cu scorul de 4-1. Academia „Gheorghe Hagi” s-a calificat în ultimul act dupã ce a trebuit sã lupte contra celor de la Forex Brasov si Scoala de Fotbal „Gicã Popescu”. În ambele partide, elevii lui Hagi a învins cu acelasi scor, 3-0. Echipa care a dus Vasluiul pânã în marea finalã are urmãtoarea compenentã : Aurel June, Marcel Chiorean, Florin Pletoianu, Octavian Cracea, Mario Pipos, Ionel Codreanu, Ionut Ailenei, Robert Rusu, Alexandru Bãdit, Andrei Popa, Eduard Grigore, Vlad Husanu, Eduard Diaconu, Andrian Manolachi, Francisc Cristea, Tudor Damian, Bogdan Botea, Bogdan Baciu, Gabriel Sava, Daniel Vlase, Ionut Oblesniuc, antrenor Ionut Chiochiu.