10.2 C

Micii fotbaliști și-au arătat măiestria la “Turneul tigrilor” (FOTO)

CAMPIONI… Copiii sau bucurat de fotbal la prima ediție a turneului internațional de fotbal “Turneul Tigrilor” – Vaslui, la categoria 2014. Trofeul a fost câștigat de ACS Hușana Huși, urmată de Rapid Chișinău și Sporting Tigers Vaslui.

Clubul de fotbal juvenil Sporting Tigers Vaslui a organizat, la sfârșitul săptămânii trecute, prima ediție a “Turneului tigrilor”, competiție rezervată juniorilor născuți în anul 2014. Peste 150 de copii au făcut mișcare și s-au bucurat de fotbal. Marea câștigătoare a turneului a fost grupa 2014 de la ACS Hușana Huși, antrenată de Marius Dulcianu și Cristian Dumitru, care a trecut în ultimul act de Rapid Chișinău, scor 4-2. În semifinale, hușenii au învins Sporting Tigers Vaslui (2-1), iar în faza grupelor Hușana a înregistrat următoarele rezultate: 4-2 cu Tigers 2 Vaslui, 5-0 cu Play Bacău, 1-1 cu Gloria Chișinău și 1-1 cu ROT Tecuci. Finala mică a fost câștigată de Sporting Tigers Vaslui, 5-1 cu Gloria Chișinău. “A fost un turneu reușit din toate punctele de vedere, unde am adus zâmbetul pe buzele copiilor. Toți au fost premiați cu diplome și cu medalii personalizate. Mulțumesc tuturor prietenilor care au venit la această sărbătoare fotbalistică cu prilejul împlinirii a 3 ani de existență a clubului Tigers. Felicitări tuturor! Mulțumesc și părinților și tuturor care au făcut ca această competiție să fie posibilă.”, a spus Andrei Bălan, organizatorul turneului. La “Turneul tigrilor” au participat 10 formații: Tigers Vaslui, Tigers 2015 Vaslui, Progresul Iași, Dinamic Galați, Atletic Club Bârlad, Hușana Huși, Play Bacău, Gloria Chișinău, Rapid Chișinău și ROT Tecuci.