21 C

Mike a detonat bomba campionatului (Steaua 0-1 FC Vaslui)

FC Steaua Bucuresti 0 – 1 FC Vaslui

SURPRIZÃ…Fãrã un Sebastian Coltescu în mare formã, cu trei “victime” la activ în partida tur, jucãtorii antrenati de Liviu Ciobotariu au furnizat surpriza acestui retur de campionat. Dupã o sãptãmânã în care au atras atentia cã acul “resurselor financiare” a ajuns pe rosu, galben-verzii au administrat prima înfrângere a campioanei în acest sezon, Mike Temwajera marcând singurul gol al meciului în minutul 85. Meritul elevilor lui Ciobi este cu atât mai mare cu cât acestia au plecat la Bucuresti chiar în ziua meciului.

Protestul a continuat si la ora partidei, vasluienii întârziind cu 10 minute fluierul de start al partidei. Din punct de vedere fotbalistic, gazdele au început mai bine meciul. Sutul în fortã al lui lui Piovaccari a fost boxat de la coltul scurt de Cerniauskas. La poarta opusã, Liviu Antal a tras peste la capãtul unei faze în care a solicitat penalty dupã un fault al fundasului Florin Gardos. La mijlocul reprizei, ros-albastrii au avut o dublã ocazie. Chipciu a ratat deschiderea scorului din situatie singur cu portarul, în timp ce Piovaccari, aflat pe respingere, a finalizat mult alãturi din unghi. Galben-verzii s-au apãrat exemplar iar Gil Bahia a încheiat prima reprizã, cu un sut peste transversala lui Nitã. A doua reprizã a început bine tot pentru elevii lui Ciobi. Liviu Antal a pãtruns în centrul careului advers cu mingea la picior, finalizând putin pe lângã poartã. Ocaziile au continuat în careul Stelei, în ultimele 15 minute ale partidei. În urma contraatacului scoalã purtat de trio-ul Antal – Abelairas – Mike, atacantului i-au lipsit doar câtiva centimentri pentru a deschide scorul. Vârful avea sã dea lovitura campionatului cu cinci minute înainte de final. Din 10 m, dupã o pasã excelentã datã de Liviu Antal, Mike îl executã sec pe Nitã si detoneazã bomba în Ghencea. Dupã 26 de etape de invincibilitate, Steaua pierde pentru prima datã în campionat în fata unei echipe a Vasluiului “adunatã” în ziua meciului, scor 0-1.

Au izbucnit în plâns dupã meci

Dupã o sãptãmânã foarte dificilã din punct de vedere al dialogului cu administratia clubului, jucãtorii antrenati de Liviu Ciobotariu s-au descãtusat dupã victoria cu Steaua. Acestia au izbucnit în plâns la vestiare, multumiti de evolutia de pe teren. “Acum îl asteptãm pe nea Adi sã vinã din nou alãturi de noi, pentru cã fãrã el, FC Vaslui are sanse minime sã se mentinã acolo sus”. a declarat Liviu Antal, autorul pasei de gol

Mike Temwanjera: “ Am arãtat cã suntem caractere”

Autorul unicului gol al partidei, Mike Temwanjera, a declarat cã întreaga echipã este dispusã sã suporte eventualele pedepse pecuniare pe care clubul le va lua în cazul grevei din aceastã sãptãmânã. “ Am arãtat cã suntem jucãtori, cã avem caractere, cã suntem o echipã. De asta am bãtut pe Steaua. Bãieții au arãtat cã avem un caracter mare. Domnul Porumboiu a spus cã Antal, Cordoș și Straton au fost liderii revoltei. Nu e adevãrat. Am fost un grup. Dacã se dã amendã, sã se dea la tot grupul. Nu îi lãsãm singuri. A fost decizia grupului. Nu e adevãrat cã eu aș fi venit cu juniorii.Am muncit, am fãcut antrenament normal și ne așteptam sã câștigãm cu Steaua. Steaua e o echipã bunã, dar a prins o zi mai slabã, dar și noi am prins o zi bunã. Dacã noi continuam așa, sper ca domnul Porumboiu sã rezolve cu banii și putem prinde un loc de cupã europeanã”, a declarat Temwanjera dupã meci.

Ciobotariu: “Am învins cea mai bunã echipã din tarã”

BUCUROS… Liviu Ciobotariu a reusit sã obtinã cu FC Vaslui trei puncte uriase în Ghencea, în conditiile în care jucãtorii au fãcut deplasarea la Bucuresti în ziua meciului. Tehnicianul “galben-verzilor” s-a declarat extrem de multumit de jocul prestat si sperã ca situatia financiarã sã se rezolve cât mai repede.

La finalul meciului de asearã, antrenorul Vasluiului a tinut sã-si laude elevii, care au dat dovadã de caracter în meciul cu Steaua Bucuresti si cã rezultatul partidei este unul meritat. “Vreau sã-mi felicit jucãtorii, au dat dovadã de mare caracter. Ne-am trezit la 7 dimineata, era pãcat sã nu câstigãm. Am invins cea mai bunã echipã din tarã. Este pãcat cã avem o echipã frumoasã si sunt ceva probleme. Trebuie rezolvatã situatia, pentru cã nu ne mai putem concentra. Bãietii si-au dorit foarte mult sã câstige. Le-am zis cã mergem sã câstigãm. Am avut mare incredere în noi, am fost si pragmatici si am reusit sã închidem culoarele adversarului. E normal ca stelistii sã fie dezamãgiti, însã e problema lor. Asta nu a fost nicio tacticã, echipa nu a vrut sã facã deplasarea, însã am avut o discutie cu jucãtorii si le-am spus sã respectãm competitia”, a declarat Liviu Ciobotariu.