20.1 C

Mirela Lavric, convocatã pentru Balcaniadã

Atletism

LA LOT… Atleta Mirela Lavric (30 de ani) a primit o veste excelentã chiar de ziua sa. Sportiva legitimatã la CSM Vaslui a fost convocatã în lotul national al României pentru participarea la Campionatul Balcanic de atletism în salã pentru seniori. Competitia se va desfãsura la Istanbul, Turcia, în perioada 19-21 februarie.

Cele douã medalii de bronz obtinute la începutul lui februarie, la Campionatul National de atletism în salã, i-au adus Mirelei Lavric convocarea în lotul national pentru Campionatul Balcanic în salã. Concursul se desfãsoarã la Istanbul, iar Mirela Lavric va concura în probele de 400 si 800 de metri. La Campionatul National de atletism în salã, Mirela Lavric a cucerit douã medalii de bronz, în probele de 400 si 800 de metri. La 400 m, Mirela a fost prima în seria de alergãri, pe care a încheiat-o cu timpul de 55.81. Si la 800 de metri, atleta nãscutã în comuna Pungesti si-a câstigat detasat seria, dar la general a terminat pe locul trei. Mirela Lavric a semnat cu CSM Vaslui în luna octombrie a anului trecut, fiind primul senior din cadrul sectiei de atletism. Ea este pregãtitã de Viorica Pintilie, cu care a mai lucrat la Liceul cu Program Sportiv Vaslui.