8 C
27-apr.-2024

Mirela Lavric, medaliatã cu argint la Campionatul National de atletism

Atletism

PE PODIUM… Abia revenitã dupã o accidentare care a tinut-o departe de pista de atletism, vasluianca Mirela Lavric (30 de ani) a impresionat la Campionatul National de atletism de la Cluj, reusind sã obtinã medalia de argint si titlul de vicecampioanã nationalã în proba de 400 de metri.

Sportiva legitimatã la CSM Vaslui a trecut a doua linia de sosire, cu timpul 55.07, în spatele Sandei Belgyan, care a încheiat cursa în 53,67. „Am reusit sã mã autodepãsesc. Este cea mai doritã medalie, care vine dupã o accidentare ce m-a tinut departe de pista de atletism aproape o lunã. Tin sã multumesc Dianei Bogos, pentru cã a avut grijã de mine sã mã recuperez, Clubului Sportiv Municipal Vaslui, pentru sustinere, si doamnelor antrenoare, Viorica Pintilie si Elena Bogos.”, a fost mesajul Mirelei Lavric. Dublã legitimatã la LPS Vaslui si CSM Vaslui, Cristina Balaur s-a clasat pe locul 6 la 3000 de metri si pe 8 la 1500 m. O performantã notabilã, mai ales cã atleta pregãtitã de Viorica Pintilie si Elena Bogos are doar 16 ani si a alergat alãturi de senioare. La Campionatul National de la Cluj au participat peste 350 de sportivi, dintre care 212 bãieti si 142 de fete. Acestia s-au întrecut în diferite probe, precum sãrituri, înãltime, garduri, obstacole, lungime, prãjinã, ciocan, sulitã, greutate, disc sau triplusalt.