12.6 C
30-mai-2024

Mirela Lavric, speranțe pentru JO de la Paris!

DORINȚĂ… Vasluianca Mirela Lavric speră să își îndeplinească baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris

VIS LA PARIS… Atleta Mirela Lavric (33 de ani) caută biletul pentru Jocurile Olimpice de la Paris. La ultimul concurs internațional, desfășurat la Dubai, Emiratele Arabe Unite, sportiva legitimată la CSM Vaslui s-a clasat pe locul 6 în finala de la 800 m, la șapte secunde de îndeplinirea baremului de calificare la JO.

Au mai rămas mai puțin de trei luni până la startul Jocurilor Olimpice de la Paris, programate să debuteze pe 26 iulie, iar perioada de calificare la atletism se întinde până pe 30 iunie, în ceea ce privește probele de alergare și aruncare. Pentru a obține calificarea la Paris, Mirela Lavric trebuie să scoată sub două minute în proba de 800 de metri. Baremul pentru Jocurile Olimpice în proba feminină este de 1.59.30, însă dacă nu se atinge numărul maxim de 48 de atlete care să îndeplinească acest barem se trece la baremul B, care este de 2.00.02. Zilele trecute, Mirela Lavric a participat la UAE Athletics Grand Prix, concurs internațional desfășurat la Dubai, pe care l-a încheiat pe poziția a șasea în finala probei de 800 de metri. Ea a încheiat cursa în 2.07.09, la șapte secunde de îndeplinirea baremului de calificare la Paris. Concursul a fost câștigat de Nelly Jepkosgei (Bahrain, 2.00.65), urmată de Christina Hering (Germania, 2.01.85) și Stavri Filippou (Cipru, 2.02.26). Următorul concurs unde are șansa să își îndeplinească baremul va avea loc în Italia.