11.1 C

Mogos, decisiv la unul dintre golurile României

ÎN FORMÃ… Cu vasluianul Vasile Mogos printre titulari, România a învins nationala Belarusului cu scorul de 5-3, în amicalul disputat pe stadionul „Ilie Oanã” din Ploiesti. Fundasul transferat în aceastã varã la Chievo Verona, în liga a doua italianã, a avut o evolutie bunã, fiind pasator la unul dintre cele cinci goluri ale României.

În vârstã de 28 de ani, Vasile Mogos a îmbrãcat pentru a doua oarã tricoul nationalei. Debutul la nationalã a avut loc în mandatul lui Cosmin Contra, în meciul cu Suedia (0-2), din preliminariile EURO 2021. În meciul împotriva Belarusului, selectionerul Mirel Rãdoi a surprins din start cu cinci fundasi, alegerea sa dovedindu-se inspiratã, mai ales în prima reprizã. Debutant la 33 de ani, Mitrea a deschis scorul, Rãzvan Marin a dublat avantajul din penalty, iar Nedelcearu a dus scorul la 3-0, dupã o pasã primitã de la vasluianul Mogos. Scorul pauzei avea sã fie 4-0, dupã ce Puscas l-a învins fãrã probleme pe portarul advers. În partea secundã, Nedelcearu a fãcut dubla si a dus scorul al 5-0. Finalul de meci a apartinut oaspetilor care au înscris de 3 ori în poarta lui Lazar. România: 16. Lazar – 5. Nedelcearu, 4. Mitrea, 3. Tosca (6. Cristea ‘45) – 13. Mogos, 18. Marin (Cpt.), 8. Nistor, 11. C. Ganea – 20. Man (23. Bãlutã ‘57), 9. Puscas (7. Alibec ‘57), 19. Tãnase (10. Maxim ‘57). Selectioner: Mirel Rãdoi. Duminicã, 15 noiembrie, România va întâlni Norvegia, în etapa a V-a a Ligii Natiunilor, urmând ca pe 18 noiembrie, sã joace, în deplasare, împotriva Irlandei de Nord.