9.9 C

“Moșnegii” de la Muntenii de Jos au bătut mânjii Vasluiului

UIMITOR… Victoria Muntenii de Jos a dat lovitura la Vaslui. Cu o echipă de “old-boys”, Moșneagu și compania au câștigat duelul cu tinerii de la Comstar Vaslui (1-0).

SURPRIZĂ… Etapa a șasea a Ligii 4 a adus o înfrângere surprinzătoare pentru Comstar Vaslui, a patra clasată și una dintre favorite la calificarea în play-off. Puștii vasluieni au fost învinși de Victoria Muntenii de Jos ( 0-1), o echipă de “old-boys” din care au făcut parte și jucători de 48, 53 și 57 de ani!

Victoria Muntenii de Jos a produs surpriza etapei după ce a câștigat cu pe terenul echipei Comstar Vaslui, 1-0. Comstar a început bine și a trecut repede la conducerea jocului, dar nu a reușit să lege jocul în atac, cele mai bune șanse venind în urma unor greșeli în defensiva oaspeților. Vasluienii au avut și o bară, după o frumoasă lovitură de cap. Comstar a dominat teritorial și repriza secundă, însă fără să-și creeze ocazii la poarta adversă. Trupa lui Daniel Moșneagu s-a apărat bine, pe două linii și Andrei Moșneagu a dat lovitura în minutul 80, pe contraatac. Performanța Victoriei este cu atât mai importantă, dacă ținem cont că printre titulari s-au aflat portarul Ioan Grigoraș (53 de ani), Daniel Moșneagu (mijlocaș, 57 de ani) și alți doi jucători de 40 de ani, Marinică Bungeanu și Claudiu Furcoi. Mai mult, în repriza secundă a fost trimis în teren și “tânărul” Cristian Chitic (48 de ani). După șase etape, Victoria Muntenii de Jos se află pe locul 5, cu 10 puncte, la egalitate de puncte cu SC Comstar Vaslui.