13.3 C

N-au mai putut împiedica inevitabilul

FC Petrolul Ploiesti 3 – 0 FC Vaslui

ÎNFRÂNGERE ANTICIPATÃ…Vasluiul a fost prada usoara pentru „lupii” lui Razvan Lucescu. Ramasi fara trei colegi titulari, Gil Bahia, Nuno Viveiros si Nicolae Musat, „galben-verzii” au suferit o infrangere drastica la Ploiesti. Trupa lui Lucescu a infipt trei pumnale in armura vasluienilor, slabita tot mai mult de la etapa la etapa, provocandu-i astfel al doilea esec din deplasare in acest retur de campionat

FC Vaslui a suferit cea mai severa infrangere din acest sezon, in fata Petrolului Ploiesti. Stransa laolalta cu doar cateva ore inaintea fluierului de start al partidei,  echipa incropita de Costinel Botez nu a avut practic nici o sansa in fata „lupilor galbeni”, Pechana, portarul acestora, fiind jucatorul de pe teren cu cele mai putine atingeri de mingi. Meciul de la Ploiesti a început mai bine pentru gazde, iar dupã doar patru minute, Straton este pus la grea încercare de sutul mijlocasului Albin. În minutul 12, De Lucas putea marca unul dintre cele mai frumoase goluri din campionat, însã mingea trimisã de la 30 de metri îl gãseste la post pe acelasi Straton, cel mai bun jucãtor al Vasluiului îm meciul de asearã. Goalkeaperul nu a mai putut face însã nimic în minutul 27, când Toto Tamuz a profitat de lipsa de marcaj a tânãrului Popovici si a trimis imparabil la coltul lung al portii vasluiene.Abia spre finalul primei pãrti, Pechana este dezmortit, lovitura de cap a lui Mike fiind respinsã cu mare dificultate de portar. 1-0 la pauzã, dar jocul Vasluiul dãdea sperante. Din pãcate, acelasi Tamuz a avut grijã sã le risipeascã la doar 9 minute de la reluarea jocului, dupã a driblat trei jucãtori adversi si a trimis direct în plasã, semnându-si astfel prima „dublã” din acest campionat. La 10 minute dupã repunerea mingii de la centru terenului, Mutu reuseste si el sã-si treacã numele pe tabela de marcaj, Vasluiul fiind prima echipã din campionat împotriva cãreia reuseste sã înscrie din actiune. Inexistenti în atac în a doua reprizã, jucãtorii antrenati de Costinel Botez puteau suferi o înfrângere si mai drasticã dacã Zicu reusea sã transforme penalty-ul acordat de Rãdulescu în minutul 79. Din fericire pentru suporterii „galben-verzi”, n-a fãcut-o, astfel cã FC Vaslui a pleacat de pe arena care nu a cunoscut înfrângerea în acest campionat doar cu trei „boabe” încasate. Scorul, evolutia echipei dar si repercusiunile acestei partide trec pe plan secund pentru cã de azi întreaga suflare vasluianã începe un alt meci, probabil cel mai important din ultimii ani, cel al mentinerii clubului în viatã. Cine s-a oferit sã ajute, cum o va face si sansele de reusitã, în editia de mâine a ziarului Vremea Nouã