27 C
16-apr.-2024

Ne-am bãtut singuri

CSM Bucuresti – HC Vaslui 30-29

CÃDERE…HC Vaslui a fost cât pe ce sã se întoarcã neînvinsã de pe terenul lui CSM Bucuresti, în meciul etapei a XX-a a Ligii Nationale. Bãietii lui Leonard Bibirig au revenit de la minus sase goluri diferentã, însã la ultima fazã, cea care putea aduce un punct, au clacat. În urma rezultatelor din weekend, HC Vaslui a cãzut pe locul 9 în campionat, fiind depãsitã de Potaissa Turda, care a bãtut la Suceava.

Dupã startul foarte bun de retur, în care a bifat douã victorii si un egal, HC Vaslui pare sã fi intrat din nou în acea zonã crepuscularã, în care, desi joacã bine, nu reuseste sã câstige puncte. La fel s-a întâmplat si ieri în fata unei echipe extrem de modeste ca formã sportivã, CSM Bucuresti. Trupa din capitalã n-a demostrat în nici un moment cã ar fi meritat sã câstige toate punctele, însã a fãcut-o, pe fondul unei vãdite stãri de obosealã a echipei din Vaslui. Partida a început mai bine pentru trupa antrenatã de Leo Bibirig, care dupã trei minute, conduce cu scorul de 2-1. În minutul 15, gazdele reusesc revenirea si chiar desprinderea la douã goluri, scor 7-5. Din acest moment, tot ceea ce pot vasluienii sã facã este sã se tinã dupã adversar, misiune îngreunatã si de cei doi arbitri, care dicteazã mai multe eliminãri în tabãra noastrã. Chiar si asa, prima reprizã se încheie oarecum echilibrat, cu doar douã goluri avans pentru Bucuresti, scor 15-13. Imediat dupã pauzã, formatia lui Bibirig mai primeste o loviturã din partea celor doi “fluierasi” care eliminã trei componente din angrenaj. Cu doar patru oponenti pe teren, CSM-ul forteazã desprinderea si o reuseste pânã la diferenta de 6 goluri, scor 20-14, min 35. Ca un boxeur revenit în meci dupã ce a fost pus la pãmânt, asa si Vasluiul si-a gãsit fortele pentru a recupera diferenta. Si s-a descurcat foarte bine, având în vedere cã în minutul 49, scorul era din nou egal, 25-25. În ultimele 10 minute cele douã formatii au mers cap la cap si doar ghinionul la ultima fazã, când Dragos Soare, unul dintre cei mai în formã vasluieni, l-a fãcut mare pe portarul Blazevic. Scor final 30-29 în fata unei echipe care putea fi bãtutã si în fata cãreia doar prospetimea fizicã ne-a împiedicat sã ne întoarcem cu cel putin un punct acasã . În urma acestui rezultat, HC Vaslui pierde momentan locul 8 în dauna Potaissei, care s-a impus pe terenul Sucevei.