16.2 C
27-iul.-2024

NE-AM ÎNECAT LA MAL

FC Zurich – FC Vaslui 2-0

CU CAPUL SUS… Pentru FC Vaslui aventura europeanã s-a încheiat asearã odatã cu înfrângerea suferitã la Zurich (2-0). În pofida faptului cã elvetienii au jucat fãrã mizã, Vasluiul nu a avut forta sã învingã si sã obtinã o calificare istoricã în primãvara europeanã. Asa cum si Adailton a spus, tactica echipei a fost una defensivã, în conditiile în care echipa avea nevoie de o victorie pentru a fi sigurã de calificare. Lazio si-a fãcut treaba, a învins si a mers mai departe si cu ajutorul celor de la Zurich, care au fãcut tot posibilul sã ne încurce. Chiar dacã au fost eliminati, vasluienii au iesit cu capul sus. Au luptat pentru calificare pânã în ultima etapã a fazei grupelor, mai ales cã nimeni nu le dãdea nicio sansã dupã tragerea la sorti.

“Dulãul” a fost consecvent principiilor sale si a folosit acelasi sistem de joc cu doi închizãtori. Fãrã Temwanjera în avanposturi, Vasluiul nu a contat mai deloc, Yero Bello bifând doar la capitolul “pozitii de ofsaid”. Cum un rãu nu vine niciodatã singur, Cerniauskas si Sânmãrtean s-au accidentat, iar Hizo a trebuit sã schimbe din mers. “Galben-verzii” au fãcut o primã reprizã modestã, în care nu au reusit sã-si creeze nicio ocazie de gol. Fãrã vlagã si mai mult cu gândul la jocul de la Roma, vasluienii nu s-au descurcat prea bine nici în defensivã, unde elvetienii au irosit cu seninãtate câteva ocazii clare. În minutul nouã, FC Zurich a înscris prin tunisianul Chermiti, însã acesta se afla într-o pozitie evidentã de ofsaid. Dupã numai trei minute, elvetienii au cea mai mare ocazie a primei reprize, singur din sapte metri, Margairaz a trimis pe lângã poarta lui Cerniauskas. Pe lângã gol a trecut si Mehmedi, care a trimis putin peste transversalã de la marginea careului. Vasluienii nu au contat în atac decât pe contraatacurile purtate de Yero Bello si Adailton, însã înconjurati de cinci-sase elvetieni, acestia nu au reusit sã-si creeze sanse de a înscrie. Nici norocul nu a fost de partea Vasluiului, titularul Cerniauskas s-a accidentat si a fost înlocuit de Puia. Dupã pauzã, la Vaslui s-a vãzut o schimbare de atitudine, asta si pentru cã finantatorul echipei, Adrian Porumboiu a mers la vestiare pentru a-i încuraja pe jucãtori. Vasluienii au aflat rezultatul de la Roma si au iesit la atac, pentru a înscrie, însã Sânmãrtean nu a mai putut continua dupã o accidentare la gleznã, încã din prima reprizã. Dacã în alte partide a nimerit-o, de data asta “Dulãul” a mutat total neinspirat, trimitându-l în teren pe Gerlem, în locul lui Sânmãrtean. Mutarea s-a dovedit gresitã în minutul 68, când brazilianul a pierdut o minge simplã, elvetienii au recuperat, iar Margairaz a înscris dupã o executie frumoasã. Pânã atunci, Vasluiul putea înscrie, dar Pavlovic (54) a ratat cea mai mare ocazie a “galben-verzilor”, dupã o loviturã de cap, însã mingea a fost retinutã de Guatelli. Si Adailton (56 si 62) în douã rânduri a pus în pericol poarta elvetienilor, dar a gresit tinta. Dupã golul gazdelor, Hizo si oamenii sãi au cãzut, doar Gerlem putea sã-si repare greseala, dar a trimis slab cu capul, dintr-o pozitie favorabilã. Pe final, cei de la Zurich au rãsucit cutitul în ranã si au marcat golul doi prin tânãrul Buff, dupã o pasã a aceluiasi Margairaz, cel mai bun jucãtor al gazdelor, în partida de asearã. Vasluiul rateazã calificarea în primãvara europeanã, însã, chiar si asa nu trebuie uitate rezultatele înregistrate în aceastã campanie, victoria cu Sporting Lisabona si “dubla” fãrã înfrângere în fata lui Lazio Roma.