spot_imgspot_img
7.9 C
Vaslui
27-feb.-2024

Nechifor conduce detaşat în faţa lui Flutur. Ion Lungu, un nou mandat de primar. Câştigătorii funcţiilor de primar din 103 localităţi

- Advertisement -

Preşedintele PSD Suceava, deputatul Cătălin Nechifor, conduce detaşat lupta pentru şefia Consiliului Judeţean Suceava. Potrivit numărătorii efectuate de reprezentanţii PSD Suceava în 342 de secţii de votare din cele 538 existente la nivelul întregului judeţ, Cătălin Nechifor a fost votat de 88.520 de persoane, în timp ce pentru Gheorghe Flutur au optat 76.252 de suceveni. Diferenţa de 12.268 de voturi în favoarea lui Cătălin Nechifor pare imposibil de remontat, mai ales că s-au numărat aproximativ 64% din voturile exprimate.

Statisticile arată că Nechifor l-a învins pe Flutur cu peste 3.500 de voturi în municipiul Suceava şi cu circa 2.000 de voturi în Gura Humorului şi Vatra Dornei.

Primarul Sucevei, Ion Lungu (PDL), a câştigat al treilea mandat, iar potrivit numărătorii paralele finale făcute de democrat-liberali, el a obţinut cu 1.001 voturi mai mult decât contracandidatul din partea USL, Alexandru Băişanu, preşedinte al PNL Suceava.

Rezultatele numărătorii paralele finale arată că Ion Lungu a fost votat de 21.953 de suceveni, în timp ce Alexandru Băişanu a fost votat de 20.952 de alegători.

Din totalul celor 114 localităţi, am reuşit să aflăm, până la ora închiderii ediţiei, rezultatele pentru alegerile la funcţia de primar din 103 localităţi. Dintre acestea, în 54 s-au impus candidaţii PDL, în 47 candidaţii USL şi în două localităţi au câştigat candidaţi independenţi.

Iată şi rezultatele menţionate ale alegerilor de ieri, pentru funcţia de primar, cu aceeaşi menţiune, că scorurile sunt rezultate din numărătoarea paralelă efectuată de partide:

C-lung Moldovenesc – Mihăiţă Negură (USL)

Fălticeni – Cătălin Coman (USL) – 56%

Gura Humorului – Marius Ursaciuc (USL) – 80%

Rădăuţi – Aurel Olărean (PDL) – 48%

Siret – Adrian Popoiu (USL) – 74,98 %

Solca – Hofnar Valeruţ Ţăranu (PDL)

Vatra Dornei – Ilie Boncheş (PDL) – 26%

Adâncata – Viorel Cucu (PDL)

Arbore – Ionel Hrincescu (PDL)

Bălăceana – Nichita Babor (USL) – 63%

Bălcăuţi – Vasile Ursachi (USL)

Berchişeşti – Zenovia Violeta Ţăran (USL) – 75%

Bilca – Zaharie Rusu (PDL)

Bogdăneşti – Traian Rogojână (PDL) – 67%

Boroaia – Vasile Berariu (USL) – 84%

Bosanci – Anton Curic (PDL)

Botoşana – Ioan Ghiaţă (PDL) – 67%

Breaza – Gheorghe Lesenciuc (USL) – 70%

Brodina – Viorel Vasile Melen (indep.)

Broşteni – Nicu Chiriac (USL)

Buneşti – Gheorghe Beraru (PDL)

Burla – Gheorghe Papuc (PDL)

Cacica – Elena Voloca (USL)

Cajvana – Gheorghe Tomăscu (USL)

Calafindeşti – Loghin Savin (USL) – 45%

Capu Câmpului – Gheorghe Cajvan (PDL)

Cârlibaba – Gabriel Michael Danciu (PDL)

Ciocăneşti – Radu Ciocan (PDL)

Ciprian Porumbescu – Dumitru Nimiţean (PDL)

Comăneşti – Grigoraş Păstrăv (PDL)

Cornu Luncii – Gheorghe Fron (USL)

Coşna – Gabriel Pardău (USL)

Crucea – Dorin Rusu (USL) – 82%

Dărmăneşti – Dan Chidoveţ (PDL) – 82 %

Dolhasca – Maria Cojocaru (PDL)

Drăgoieşti – Vasile Petroaie (USL)

Drăguşeni – Vasile Cepoi (USL) – 74%

Dorna Arini – Ioan Moraru (USL) – 70%

Dorna Candrenilor – Mafteiu Candrea (PDL)

Dorneşti – Gheorghe Luţă (PDL)

Dumbrăveni – Ioan Pavăl (USL) – 48%

Fântâna Mare – Vasile Mucileniţa (USL)

Fântânele – Gheorghe Cornea (USL)

Forăşti – Avrămia Brăduţ (USL) – 78%

Frasin – Marinel Bălan (PDL)

Frătăuţii Noi – Aurel Ştreangă (USL)

Frătăuţii Vechi – Vasile Artimon Ionesi (PDL)

Frumosu – Maftei Tiron (PDL) – 52%

Fundu Moldovei – Tudor Ion Zdrob (USL) – 65%

Gălăneşti – Liviu Mironescu (USL)

Grămeşti – Vasile Şuleap (USL)

Grăniceşti – Gheorghe Nuţu (USL)

Hânţeşti – Daniel Olaru (PDL)

Hârtop – Toader Grădinariu (PDL)

Horodnic de Jos – Petrică Onică (PDL)

Horodnic de Sus – Gheorghe Sbiera (USL)

Horodniceni – Neculai Florea (PDL)

Iacobeni – Angelica Fădor (PDL) – 63%

Iaslovăţ – Ion Cotoară (USL) – 70%

Ilişeşti – Florin Avasiloaie (PDL)

Ipoteşti – Dumitru Corjuc (PDL) – 65%

Izvoarele Sucevei – Mihail Mechno (PDL)

Liteni – Tomiţă Onisii (PDL)

Marginea – Ioan Onufrei (USL)

Mălini – Petru Nistor (PDL) – 85%

Mănăstirea Humorului – Constantin Moldovan (indep.) – 35%

Milişăuţi – Mircea Laurus (USL)

Mitocu Dragomirnei – Dănuţ Solcan (PDL) – 65%

Moara – Constantin Prodaniuc (PDL) – 55%

Moldova Suliţa – Petru Jecalo (PDL) – 57%

Moldoviţa – Traian Iliesi (PDL)

Panaci – Vasile Cozan (USL) – 60%

Pârteştii de Jos – Ioan Toma (USL)

Păltinoasa – Cristian Dumitru Carpiuc (PDL)

Poieni Solca – Simion Jucan (PDL)

Preuteşti – Ion Vasiliu (USL)

Râşca – Neculai Rusu (PDL)

Rădăşeni – Nicolae Perju (PDL)

Salcea – Ilie Lungu (PDL)

Siminicea – Gheorghe Haliţă (USL) – 70%

Slatina – Ilie Gherman (PDL)

Straja – Vasile Juravle (PDL) – 70%

Stroieşti – Mihai Senic (PDL)

Suceviţa – Dorin Pânzar (USL)

Şcheia – Vasile Andriciuc (PDL) – 70%

Panaci – Vasile Cozan (USL) – 60%

Pătrăuţi – Vasile Breabăn (PDL)

Poiana Stampei – Viluţ Mezdrea (USL)

Pojorâta – Bogdan Codreanu (PDL) – 85%

Putna – Gheorghe Coroamă (USL) – 80%

Udeşti – Săvel Botezatu (USL)

Vadu Moldovei – Maricel Iacob (USL)

Valea Moldovei – Constantin Moroşan (USL)

Vama – Nicolai Baltag (PDL)

Vatra Moldoviţei – Virgil Saghin (PDL) – 80%

Vereşti – Dănuţ Gavriliuc (PDL)

Vicovu de Jos – Constantin Mutescu (PDL) – 84%

Vicovu de Sus – Gheorghe Schipor (USL)

Voitinel – Maria Pleşca (USL)

Vultureşti – Mihai Grădinaru (PDL)

Zamostea – Vasile Al. Haliuc (USL)

Zvoriştea – Constantin Barariu (USL) – 85%

www.monitorulsv.ro

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

85 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.