20.2 C
28-apr.-2024

Noi medalii pentru atleții vasluieni

PODIUM… Atleții din județul nostru au obținut patru medalii la Campionatele Naționale de atletism în sală – U18. Bârlădeanul Iustin Flavius Cazacu a cucerit două medalii la 400 și 800 metri, iar ștafetele CSȘ Bârlad și LPS/CSM Vaslui au câștigate alte două medalii.

La finele săptămânii trecute, la București, s-au disputat finalele Campionatelor Naționale de atletism în sală – Under 18. Bârlădeanul Iustin Flavius Cazacu, dublu legitimat la CSȘ Bârlad și CSM Onești, a câștigat argintul la 400 de metri, cursă încheiată în 51 de secunde și 79 de sutimi, și bronzul la 800 de metri (1:58,73). Ștafeta masculină de la CSȘ Bârlad, formată din Ștefan Roșca, Denis Taschina, Daniel Pavăl și Iustin Cazacu, a cucerit medalia de bronz la 4×360 metri. Și ștafeta masculină de la LPS/CSM Vaslui (Claudiu Ciobanu, Ștefan Botezatu, Denis Voicu și Petru Kovacs) a terminat pe podium la 4×185 m, cucerind medaliile de bronz. Foarte aproape de o clasare pe podium au fost și Laura Antoche (locul 4 la 1500 m), Antonia Moroșanu (locul 5 la 400 m), Dumitru Fieraru (locul 5 la 3000 m și 6 la 1500 m), Ștefania Guzumaș (loc 6 la 1500 m), Andreea Voduțe (locul 6 la 3000 m), ștafeta feminină 4×360 m (locul 5) și Petru Kovacs (loc 7 la 400 m), toți de la LPS și CSM Vaslui, respectiv Denis Taschina (locul 5 la 800 m) de la CSȘ Bârlad.