20.2 C

Noi medalii pentru atletismul vasluian

Atletism

PE PODIUM… Rezultate exceptionale obtinute de atletii Liceului cu Program Sportiv Vaslui la Campionatul National de atletism – juniori 2. Cristina Balaur a cucerit douã medalii, una de argint si una de bronz, în timp ce Alexandru Bârlescu a luat argintul la 1.500 de metri.

Argint si bronz pentru sportivii vasluieni de la LPS Vaslui la Campionatul National de atletism – juniori 2. Cristina Balaur, sportivã nãscutã în anul 2004 si pregãtitã de profesoarele Elena Bogos si Viorica Pintilie, a avut o evolutie remarcabilã în proba de 1.500 metri, unde a cucerit medalia de argint, fiind la sase secunde de a deveni campioanã nationalã. Cristina a încheiat cursa cu 4:45.02 si a obtinut un nou rezultat impresionant, mai ales dacã tinem cont cã a întâlnit sportive mai mari ca vârstã. Cristina Balaur a urcat pe podium si la 3.000 de metri, unde s-a clasat pe locul trei, dupã o cursã încheiatã în 10:06.85. Reusitã impresionantã si pentru Alexandru Bârlescu, sportiv care a devenit vicecampion national la 1.500 de metri. Atletul pregãtit de Dragos Hãulicã a încheiat cursa în 4.11.29. Tot la Campionatul National de atletism de la Pitesti, Mirabela Blãnaru (LPS Vaslui) a încheiat competitia pe locul sapte la 5.000 de metri.