9.9 C

NU LE-AU DAT NICIO SANSÃ!

Foresta Zorleni – Aerostar Bacãu 1-3

FÃRÃ SURPRIZE… Dupã ce s-a calificat la masa verde în fata Politehnicii Galati, în faza a II-a a Cupei României, Foresta Zorleni a jucat modest si a pierdut fãrã drept de apel, 1-3 cu Aerostar Bacãu. Bãcãuanii au condus cu 3-0 încã de la pauzã, datoritã golurilor marcate de Gândulescu (2) si Strungariu, în timp ce Ciobotaru a marcat golul de onoare pentru Zorleni.

Bãietii lui Ciutã au jucat cu teamã în fata Aerostarului, mai ales în prima reprizã, când s-au fãcut multe greseli. Erorile din defensivã s-au contabilizat în goluri pentru gruparea bãcãuanã, care a marcat de trei ori si a rezolvat, destul de repede, problema învingãtoarei si a echipei calificate în turul II al Cupei României. Zorleniul a fãcut o a doua reprizã mult mai bunã, în care a reusit sã înscrie prin Ciobotaru. La final, oficialii Forestei au recunoscut cã Aerostar a fost echipa mai bunã, care meritã sã meargã în faza urmãtoare a competitiei. “Am întâlnit o echipã bunã, care se va bate pentru promovarea în Liga a II-a. Nu am avut nicio sansã. Am început meciul slab, am fost fricosi si ne-am trezit prea târziu. În repriza secundã am jucat mai bine, dar diferenta era prea mare ca sã mai revenim”, a spus Iulian Ciutã. De partea cealaltã, antrenorul lui Aerostar, fostul jucãtor al Vasluiului, Stefan Apostol spune cã echipa sa a ratat foarte mult, însã cel mai important e cã Aerostar merge mai departe în cupã. “Am fãcut o primã reprizã foarte bunã, urmatã de o reprizã secundã mai putin bunã, în care am ratat foarte mult, dar important e cã am trecut mai departe si ne-am atins obiectivul”, a declarat Stefan Apostol.