7.2 C
18-apr.-2024

O nouã performantã pentru Iulian Costea

Triatlon

PE PODIUMVasluianul Iulian Costea a obtinut medalia de argint la H3RO by Trichallenge, cea mai importantã competitie de triatlon din sud-estul Europei. Costea a înotat 2 kilometri, a alergat 21 de km si a pedalat pe bicicletã nu mai putin de 90 de km. În final, sportivul vasluian s-a clasat pe locul doi la categoria 25-29 ani.

Cea de-a 12-a editie a H3ro by Trichallenge a fost gazda a trei cupe Europene, ajungând astfel pe harta Mondialã a Triatlonului. Sportivul vasluian Iulian Costea a participat la cursa pe distantã – Half si s-a clasat pe locul doi, obtinut titulatura de vicecampion national. „Un nou obiectiv și un vis împlinit! Sunt foarte multumit si recunoscãtor cã am reușit sã particip la acest eveniment și mai presus decât atât sã am si un rezultat foarte bun! Vicecampion national la Half Triatlon, categoria 25-29 de ani! Vã multumesc tuturor!”, a fost mesajul transmis de Iulian Costea pe o retea de socializare. H3ro by Trichallenge s-a desfãsurat cu respectarea strictã a tuturor normelor de protectie împotriva noului coronavirus. Evenimentul a fost organizat de ACS Smartatletic, în parteneriat cu Primãria Constanta si s-a desfãsurat în statiunea Mamaia.