8.8 C
27-apr.-2024

Pãdurarul din Bârlad, campion la fugã (atletism)

BÃTRÂNETE FUGÃRITÃ Aurel Anitã, un bârlãdean de 56 de ani, care lucreazã la Ocolul Silvic din localitate, este campiona national la veterani, la alergat pe distanta de 6 km. “Tânãrul” atlet bârlãdean este câstigãtorul mai multor medalii, practicând sportul de masã de peste 40 de ani.

Sâmbãtã, 19 martie, la Pitesti s-au desfãsurat Campionatele Nationale de cros pentru atletii veterani, organizat de Federatia Românã de Atletism prin Comisia Atletilor Veterani. La competitia care a avut loc în vecinãtatea Stadionului “Nicolae Dobrin” din Pitesti, la categoria de vârstã 55-59 de ani, atletul veteran Aurel Anitã (56 de ani) din miunicipiul Bârlad, salariat la Ocolul Silvic Bârlad, s-a clasat pe prima treapta a podiumului, într-o alergare pe distanta de 6 km, devenind campion national. “A fost un concurs frumos, pe un timp însã mohorât si a fost destul de frig. M-am dezmortit însã în alergare, dupã am bãut un ceai si m-am simtit din nou în formã!”, a declarat atletul veteran Aurel Anitã. El ne-a mãrturisit cã iubeste sportul de masã, participând la foarte multe competitii de-a lungul a peste 40 de ani. “Prima datã am participat la concursurile de masã, pe vremea comunismului si nu am fost legitimat nicãieri, pentru cã nu mai puteam participa la concursurile de atletism amatori, unde puteam sã câstig si am câstigat multe medalii si cupe. Eu fac antrenament (aproape) în fiecare zi, indiferent de anotimp, alergând prin Grãdina Publicã circa 10 km/zi. De altfel nu sunt singurul alergãtor din grãdinã, dimineata având multi prieteni care aleargã… ne mentine tineri”, ne-a mãrturisit atletul bârlãdean veteran, campion national la 56 de ani! Pentru locul I pe care l-a ocupat la Pitesti, Aurel Anitã a primit o medalie, o diplomã, un tricou si ….multe, multe felicitãri din partea organizatorilor. Urmãtoarea competitie a atletilor veterani la care va participa Aurel Anitã va avea loc la jumãtatea lunii mai.