6.4 C
18-apr.-2024

Pas gresit

SEMIESEC… Liderul seriei A, HC Vaslui a uitat de jocul pragmatic la rezultat cu care ne obisnuise. Chiar dacã au condus cu cinci goluri în ultimele patru minute, elevii lui Gugles s-au vãzut egalati, pierzând sansa de a se desprinde în fruntea clasamentului.

HC Vaslui a fãcut primul pas gresit, pe teren propriu, în aceastã editie de campionat. Trupa pregãtitã de Liviu Gugles a remizat, 23-23 cu CSM Focsani. Dupã trei victorii consecutive în returul I, handbalistii vasluieni nu au reusit sã învingã Focsaniul, o echipã omogenã, care a reusit sã profite de faptul cã vasluienii au ratat foarte mult din situatii fatã în fatã cu portarul. Jocul a fost unul echilibrat, iar dupã primele 30 de minute, focsãnenii au intrat la cabine cu un avantaj minim de un gol. În partea a doua, bãietii lui Gugles au intrat mult mai motivati si au pus stãpânire pe joc. Cu patru minute înainte de finalul jocului, acestia aveau un avantaj de cinci goluri, însã lipsa de concentrare, mai ales în faza ofensivã a fãcut ca Focsaniul sã revinã si sã egaleze în ultimele 20 de secunde ale meciului. În urma acestui rezultat de egalitate, vasluienii acumuleazã 15 puncte si rãmân în continuare pe prima treaptã a podiumului, cu patru puncte mai mult decât Universitatea Galati, echipã care are un meci mai putin disputat. În etapa viitoare, HC Vaslui va juca în deplasare, în derby-ul seriei cu Universitatea Galati.