21 C

Pasa proastã continuã

HC Buzãu – CSM Vaslui  27-20 (13-10)

MODESTI… Nicio sansã cu Buzãul. Echipa de handbal masculin a CSM Vaslui a pierdut si ultimul joc de la Cluj, 20-27 cu HC Buzãu. Formatia buzoianã, una mult mai experimentatã, a condus partida de la un capãt la altul si nu le-a dat nicio sansã vasluienilor.

CSM Vaslui a avut o primã reprizã modestã, fiind condusã pe toatã durata primei reprize. Pe fondul unei inferioritãti si a unor erori comise în atac de handbalistii vasluieni, HC Buzãu s-a desprins la cinci goluri, 6-1 (min. 8). Vasluiul a început o cursã de urmãrire si a reusit sã se apropie la singur gol, 7-8 în minutul 18, dar scorul pauzei avea sã fie 13-10 pentru buzoieni. Repriza secundã s-a desfãsurat dupã aceleasi coordonate, cu nenumãrate greseli în tabãra Vasluiului. Interul Florin Acatrinei a vãzut cartonasul rosu, iar Buzãul s-a distantat la sase goluri în minutul 40, scor 20-14. Partida a continuat confuz, ambele formatii având faze cu multe greseli tehnice. Cu opt minute înainte de final, CSM-ul a venit la patru goluri, 18-22, dar buzoienii au gestionat foarte bine finalul de meci reusind sã se impunã la o diferentã de sapte goluri, 27-20. În pofida înfrângerii, Vasluiul se mentine pe locul 10, cu 25 de puncte, iar în runda urmãtoare va avea loc meciul de sase puncte cu CSM Bacãu. Pentru CSM Vaslui au punctat Acatrinei (7 goluri), Kasatkin (4), Carali (3), Amihãesi (2), Karamyshev (1), Petrea (1), Cîrchea (1) si Voinea (1)