9.4 C

Povestea merge mai departe. Adversar de Liga 1 pentru hușeni în 16-imile Cupei!

ADVERSAR… Hușana Huși trece de CSM Focșani și accede în șaisprezecimi, fază în care va da piept cu o echipă din prima ligă de fotbal a României

Hușana Huși – CSM Focșani  1-0 (1-0)

CALIFICARE… Zi istorică pentru fotbalul hușean. Hușana Huși s-a calificat în 16-imile Cupei României la fotbal, fază în care va întâlni o echipă din Liga 1. Hușenii au trecut de CSM Focșani cu 1-0, singurul gol fiind reușit de ghanezul Francis Agbleta. Finalul de meci a fost unul dramatic, după ce fundașul Tăcuțanu a primit cartonașul roșu. Focșănenii au primit penalty în minutul 90, însă lovitura de la 11 metri a fost apărată de Bâlbă.

Miza meciului și-a pus amprenta asupra evoluției celor două echipe care au început destul de timid partida. Jucătorii ambelor formații au preferat să se tatoneze reciproc. Fără cinci jucători de bază, absenți din cauza coronavirusului, Hușana nu a reușit în prima repriză să le pună probleme vrâncenilor decât prin Francis Agbleta. Ghanezul a trimis pe colțul scurt la prima ocazie, dar portarul oaspeților a fost la post. Hușenii deschid scorul în minutul 30, la o fază încâlcită în careu, după un corner de pe partea dreaptă. Francis Agbleta este omul potrivit la locul potrivit și deschide scorul: 1-0! Reacția focșănenilor nu se lasă așteptată și până la pauză își creează două ocazii mari de gol. Cea mai importantă a venit în ultimul minut al primului mitan, când atacantul oaspeților a șutat la colțul scurt, dar mingea a lovit plasa laterală. În repriza secundă, hușenii au stat la cutie și au preferat să surprindă pe contraatac prin Agbleta și, mai apoi, Solomon. Focșănenii au dominat pe final, dar fără să își creeze mari ocazii. Însă, finalul de meci a fost dramatic. În minutul 90, Tăcuțanu faultează în careu și vede cartonașul roșu, iar Focșaniul putea trimite meciul în prelungiri. Portarul Hușanei, Bâlbă, a ghicit colțul și a reușit să respingă șutul, aducând o calificare istorică pentru gruparea hușeană. În faza următoare, Hușana Huși va întâlni o echipă din Liga 1.