9.6 C

Prea mici pentru adversar atât de puternic

CSM Vaslui – Potaissa Turda 23-32 (9-15)

ATÂT AU PUTUT… Echipa de handbal masculin CSM Vaslui a fost învinsã, ieri, la Cluj, de Potaissa Turda, scor 23-32 (9-15), într-un meci contând pentru etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor. Vasluienii rãmân pe locul 10, cu 25 de puncte, iar astãzi, de la ora 10.15, vor da piept cu CSM Focsani.

CSM Vaslui a început bine meciul cu Turda, reusind sã conducã în primele 10 minute de joc, 3-1 (min. 4) si 6-5 (min. 11), însã ratãrile, dar si prestatia bunã a apãrãrii adverse, au dus la o diferentã de sase goluri dupã primul act, scor 9-15. Repriza secundã a fost gestionatã foarte bine de handbalistii Turdei, care au reusit sã tinã Vasluiul la 6-7 goluri diferentã. Pe final, turdenii au reusit sã mãreascã diferenta, iar meciul s-a terminat 32-23 pentru Turda, echipã aflatã pe locul doi în clasamentul Ligii Zimbrilor. Pentru CSM Vaslui au marcat: Amihãesi (4), Vancea (3), Petrea (3), Acatrinei (3), Dragon (3), Chiratcu (2), Popa (2), Kasatkin (2) si Karamyshev (1). În urmãtorul joc, astãzi, de la ora 10.15, în sala „Horia Demian”, handbalistii vasluieni se vor duela cu CSM Focsani, formatie pe care au învins-o la masa verde în tur, scor 10-0, din cauza cazurilor de coronavirus din lotul vrâncenilor.