10 C

Pregătiri pentru noul sezon

TURNEU… Handbalistele junioare 3 de la LPS Vaslui, pregătite de Gabriel Chirilă, au participat la turneul internațional de handbal “Făgăraș Cup”, turneu de pregătire în vederea noului sezon. LPS Vaslui a terminat competiția pe locul 4.

În faza grupelor, LPS Vaslui a câștigat meciurile cu Arsenal Tăureni (26-11) și CSȘ Sighișoara (27-13), dar au cedat, la limită, cu Transilvania Brașov (19-20). În meciurile de clasament, fetele pregătite de Gabriel Chirilă au obținut două victorii, cu HC Cîțu Timișoara (32-17) și CSȘ Făgăraș (20-18), clasându-se la final pe locul 4. Handbalista Vasluiului, Daria Eșanu, ar fi trebuit să primească trofeul pentru cea mai bună jucătoare a turneului, însă la premiere organizatorii au acordat titlul unei alte jucătoare, deși toți antrenori au votat-o pe sportiva noastră. “Toată lumea a zis Daria Eșanu și așa am fost informat inițial, dar a luat trofeul cine trebuia, nu cea mai bună handbalistă prezentă la turneu. A fost prosteală pe față. S-a comis o mare nedreptate, chiar dacă a fost un turneu amical.”, a spus antrenorul Gabriel Chirilă.