10 C

Primele meciuri oficiale pentru baschetbaliștii de la CSM Vaslui

DEBUT… Înființată în acest an, secția de baschet a CSM Vaslui a susținut prima acțiune cu echipa de juniori Under 16. Pregătiți de Florentina Grigoraș, baschetbaliștii vasluieni au evoluat în etapa locală a Campionatului Regional de baschet – U16.

Întrecerea s-a disputat în sala de sport a Liceului “Ion Mincu” din Vaslui și a adunat la start trei formații: CSM Vaslui, Eagles Vaslui și Activ Vaslui. Turneul a fost câștigat de Eagles Vaslui, formație pregătită de Alexandru Sârbu, care a învins CSM Vaslui (45-25) și Activ Vaslui (58-37). Într-un alt meci, Activ Vaslui a câștigat cu CSM Vaslui, scor 47-24. Campionatul Regional – Moldova a pornit la drum cu 18 echipe, iar Federația Română de Baschet a decis organizarea unor turnee locale, urmând ca primele două clasate să obțină calificarea în fazele următoare. “Primul meci oficial de baschet al CSM Vaslui! Astăzi și-a făcut debutul oficial secția noastră de baschet. Echipa Under 16 a CSM Vaslui a evoluat în Campionatul Regional de baschet, etapa locală. În sala de sport a Liceului “Ion Mincu” din Vaslui au evoluat echipele CSM Vaslui, Activ Vaslui și Eagles Vaslui. Felicitări, băieților noștri!”, au anunțat reprezentanții CSM Vaslui.