18.7 C
28-apr.-2024

PRIMUL DUS RECE

Ungurii au stopat parcursul excelent al Vasluiului

FRÂNÃ… Seria de trei meciuri fãrã înfrângere a Vasluiului a fost opritã, ieri, de formatia MTK Budapesta. Ungurii s-au impus cu scorul de 2-0, dupã ce la pauzã tabela era albã. La fel ca si în partida cu Shurtan Guzar, “galben-verzii” au terminat meciul în nouã jucãtori de câmp, Bãlace fiind eliminat în minutul 74. Este primul meci de verificare din aceastã iarnã în care FC Vaslui nu a reusit sã marcheze. Ultimul test din Antalya va fi marti, 15 februarie, fotbalistii antrenati de Viorel Hizo urmând sã se dueleze cu bulgarii de la TSKA Sofia.

Dupã douã victorii si un egal, a venit timpul ca fotbalistii “galben-verzi” sã se recunoascã învinsi de ocupanta locului 12 din prima ligã maghiarã, MTK Budapesta. Viorel Hizo nu a putut folosi în acest meci câtiva jucãtori de bazã, iar acest lucru avea sã se vadã în cele din urmã pe tabela de marcaj. În prima reprizã meciul a fost echilibrat, dar imediat dupã pauzã jucãtorii maghiari au reusit sã deschidã scorul. Eliminarea lui Bãlace, din minutul 74, a stricat echilibrul din teren, iar formatia MTK a profitat de acest lucru majorând si închizând tabela în minutul 80. La începutul acestei sãptãmâni, adversarii de ieri ai Vasluiului s-au duelat cu si cu Gaz Metan, mediesenii câstigând întâlnirea cu scorul de 3-2.

Primul amical fãrã gol marcat

Meciul cu MTK a fost cel de-al patrulea test de verificare din Antalya, si primul joc în care “galben-verzii” nu au reusit sã înscrie. În precedentele trei partide fotbalistii antrenati de Viorel Hizo au introdus mingea în plasele portilor adverse de sapte ori. FC Vaslui mai are programat un singur amical, ce se va disputa marti, 15 februarie, “galben-verzii” urmând a da piept cu bulgarii de la TSKA Sofia.

Trei absente importante

Viorel Hizo a început meciul cu o formulã putin schimbatã fatã de cele utilizate pânã acum. Astfel “Dulãul” a trimis în teren urmãtorul unsprezece: Cerniauskas – Petar Jovanovic, Farkas, Papp, Bãlace – Gheorghiu, Genchev, Costin, Sânmãrtean – Adailton, Bello. Dupã pauzã, Hizo a rulat si restul jucãtorilor, cu exceptia lui Cânu, Rivas si Wesley, toti trei accidentati.