20.6 C

PRIMUL ESEC PENTRU ATLETICO

Liga a IV-a

REUSITÃ… Etapa a XI-a a Ligii a IV-a ne-a oferit ieri un derby încrâncenat în seria Nord, în care FC Gârceni s-a impus la limitã, cu 2-1, în fata liderului, Atletico Vaslui. Golul decisiv a fost reusit de Petrut, care a executat imparabil o loviturã liberã de la marginea careului.

Gârceniul a surprins prin formula de joc, cu Vulpe si Fofici fundasi centrali, în timp ce experimentatul Rotaru a jucat în avanposturi, alãturi de Mihãilã, în timp ce Gohoreanu a jucat pe postul de mijlocas dreapta. În ciuda terenului înghetat si acoperit de zãpadã, meciul a fost unul destul de atractiv, cu dãruire si ambitie din partea jucãtorilor. Gazdele au deschis scorul repede, dar Atletico a egalat pânã la pauzã prin Pãlãdutã. În repriza secundã, vasluienii au încercat sã-si facã jocul, însã starea terenului i-a încurcat de multe ori pe “alb-rosii”. Meciul a fost decis de Petrut, care a executat formidabil o loviturã liberã de la 19 metri. Dupã meci, oficialii echipei din Vaslui s-au arãtat dezamãgiti de aceastã înfrângere si spun cã rezultatul putea fi altul dacã vasluienii nu ratau câteva ocazii clare, printre care si o barã. “Am jucat pe un teren înghetat, acoperit de zãpadã si ne-a fost destul de greu sã ne facem jocul. Noi am fost cu ratãrile, iar ei au marcat în urma unei lovituri libere. Nu rãmâne decât sã învãtãm din acest esec si sã nu mai facem greselile din partida de ieri”, a declarat Constantin Petrea, director tehnic la Atletico Vaslui.