10.2 C

Primul gol pentru Zubar

Fostul fundas al Vasluiului, francezul Stephane Zubar a marcat unicul gol al echipei sale, Plymouth Argyle, în confruntarea cu formatia Notts County. Zubar a deschis scorul în minutul ‘4 dar din nefericire pentru echipa sa, oaspetii au reusit sã scoatã un rezultat de egalitate pe arena din Plymouth.

Stephane Zubar a fost adus la Vaslui în pauza de iarnã a sezonului 2008-2009, de la formatia belgianã FC Bruxelles, unde fusese împrumutat de la echipa de primã ligã francezã Caen. A avut debut ezitant, dar încet-încet aparitiile sale în primul “11” erau din ce în ce mai dese. Dupã ce a plecat Marius Lãcãtus, francezul nu a prins echipa, motiv pentru care a plecat în Anglia unde a dat probe la Plymouth, formatie din liga a treia. Zubar i-a impresionat pe englezi care i-au propus un contract pe doi ani jumãtate. Acum, tânãrul fundas a devenit titular si ca o încununare a evolutiilor sale, în ultima etapã din Ligue One a marcat golul prin care echipa sa a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu formatia Notts Counnty. Plymouth este pe locul 15 din 24 în Ligue One, cu 26 de puncte obtinute în 20 de meciuri. Arena pe care Zubar evolueazã se numeste Home Park, si are o capacitate de 19.500 de locuri.

Ljubinkovic, un alt jucãtor pe val

Un alt fost fotbalist al Vasluiului, Marko Ljubinkovic este foarte apreciat în campionatul în care joacã. Marko a semnat de curând cu formatia Sloboda Sevojno, pentru care a marcat în câteva etape deja trei goluri importante. La Sevojnov, Ljubinkovic este coleg cu Petar Jovanovic, jucãtor încã sub contract cu “galben-verzii”.