15.5 C

Primul meci, prima victorie pentru handbalistii vasluieni (foto)

SPERANTE…HC Vaslui a reusit sã se impunã asearã, în primul amical al verii contra celor de la CSM Focsani cu scorul de 38-25. Handbalistii antrenati de Leo Bibirig încep sã alcãtuiascã o echipã capabilã sã obtinã promovarea, acestia având nevoie doar de mai multe meciuri pentru a lega relatii de joc.

Handbal Club Vaslui se va afla în acest sezon competitional mai aproape ca oricând de promovarea în prima liga nationalã. Pentru a reusi acest lucru, conducerea administrativã a clubului a adus în aceastã pauzã competitionalã mai multi jucãtori din primul esalon, experienta acestora aducând un plus în jocul echipei. Aflatã la conducerea jocului pe toatã perioada partidei, formatia antrenatã de Leo Bibirig a pãrut a avea singurul punct slab la omogenitate, capitol asupra cãruia tehnicianul Vasluiului doreste sã mai lucreze în amicalurile care vor urma. Cu scorul de 38-25 pentru vasluieni la finalul celor douã reprize, echipele au decis sã mai prelugeascã spectacolul cu încã zece minute, scorul terminându-se 44-30 pentru HC Vaslui. Principalii marcatori ai echipei au fost Cotinghiu- 8 goluri, Barac- 6 goluri si Alex Cioban cu 5 reusite.