spot_img
spot_img
-1.7 C
Vaslui
19-feb.-2025

Prins la volan, aproape de comă alcoolică

- Advertisement -
INCONȘTIENT… Bărbatul de 32 de ani, din comuna Muntenii de Sus a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând o valoare de 1.32 mg/l alcool pur în aerul expirat.

BEAT… Un bărbat de 32 de ani din comuna Munteni de Sus a fost prins la volan cu o alcoolemie de 1,32 mg/l alcool pur în aerul expirat. După ce s-a trezit din beție, bărbatul a ajuns și în fața unui judecător de drepturi și libertăți.

La data de 3 iunie 2024, polițiștii Biroului Rutier Vaslui, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe strada Plopilor din municipiul Vaslui, au depistat și oprit, în vederea controlului, un autoturism înmatriculat în județul Vaslui, condus de către un bărbat de 32 de ani, din comuna Muntenii de Sus, județul Vaslui. Întrucât emana halenă alcoolică, conducătorul auto a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând o valoare de 1.32 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, a fost condus la Spitalul Județean de Urgență Vaslui, unde i-au fost prelevate mostre biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei. În baza probatoriului administrat, polițiștii vasluieni l-au reținut pe bărbat, pe o perioadă de 24 ore. Acesta a fost prezentat și în fața instanței de judecată, la propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui, pentru dispunerea unei măsuri preventive. Cercetările sunt continuate de către polițiștii vasluieni, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui, în vederea stabilirii și probării întregii activități infracționale a bărbatului, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, a transmis purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui.

 

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.