18.7 C
28-apr.-2024

R.C. Bârlad a pierdut în deplasare cu C.S. Stiinta Petrosani

ÎNFRÂNGERE Rugby Club Bârlad a înregistrat în etapa a XII-a din cadrul Diviziei Nationale de Rugby seniori o nouã înfrângere, în deplasare, cu C.S. Stiinta Petrosani. Gazdele s-au impus cu scorul de 24 la 15, însã cu mari emotii. Cele 24 de puncte au fost înscrise în prima parte a meciului (24 – 10), ca apoi, în repriza secundã, sã se retragã total în apãrare. Cu tot efortul, bârlãdenii nu au mai reusit sã reducã diferenta prea mult, desi au stat numai în terenul adversarilor. Din pãcare, Rugby Club Bârlad trece printr-o perioadã nu tocmai proprice, antrenorul Ioan Harnagea fiind nevoit sã se descurce fãrã sase titulari: trei jucãtori sunt suspendati, doi accidentati si unul care a renuntat. În celelalte partide C.S. Poli Agro Iasi a fost învinsã acasã de R.C. Stejarul Buzãu cu scorul de 28 la 15, iar C.S. Nãvodari s-a impus acasã cu C.S.M. Bucovina Suceava, scor 22 – 14. La Galati, echipa localã a reusit sã învingã C.S.U.A.V. Arad cu scorul de 19 la 14, dupã un meci controversat, în care s-a iscat o bãtaie generalã. Gãlãtenii nu sunt la primul scandal de acest gen. În etapa a VI-a, la Bârlad, iritati cã dupã numai 30 de minute din prima reprizã scorul era net în favoarea gazdelor, au încercat sã scoatã titularii din joc prin faulturi grosolane. De aici si pânã la o încãierare generalã nu a fost decât un pas. “Distractia” s-a încheiat cu suspendare a sase jucãtori (trei din fiecare echipã) pe o perioadã de 10 etape, dar si cu amenzi usturãtoare. Chiar si cu douã înfrângeri consecutive, R.C. Bârlad îsi pãstreazã pozitia a treia în clasament: 1 – R.C. Stejarul Buzãu (53 de puncte); 2 – C.S. Poli Agro Iasi (44 puncte); 3 – Rugby Club Bârlad (30 puncte); 4 – C.S. Stiinta Petrosani (29 puncte); 5 – C.S.M. Bucovina Suceava (24 puncte); 6 – C.S.U.A.V. Arad (20 puncte); 7 – R.C.M. Galati (14 puncte) si pe locul 8 – C.S. Nãvodari (10 puncte). Etapa viitoare bârlãdenii vor întâlni în deplasare R.C.M. Galati.