9.4 C
27-apr.-2024

R.C. Bârlad e lider în clasament

Rugby / Dupã doua etape

VICTORIE … În ultima etapã din Divizia Nationalã de Rugby Seniori (D.N.S.), R.C. Bârlad a reusit sã învingã la pas, pe teren propriu, echipa CSUAV Arad, cu scorul de 29 – 0 (12 – 0).

În prima reprizã bârlãdenii au reusit sã înscrie douã eseuri prin jucãtorii Curcan si Tachel si sã puncteze o transformare prin Ibãnescu. Hurez a marcat primul eseu din repriza a doua (transformarea a fost ratatã), majorând scorul la 17 – 0. Apoi, a fost rândul mijlocasului la grãmadã Afloarei sã înscrie un eseu, dupã care Andrei si Ibãnescu au închis scorul în ultimul minut (eseu si transformare): 29 – 0. R.C. Bârlad ocupã în prezent prima pozitie în clasamentul D.N.S., însã aceastã situatie ar putea sã se schimbe dacã CS Poli Agro Iasi va învinge în meciul restantã echipa CSUAV Arad. Clasamentul la zi: 1. – Rugby Club Bârlad (46 puncte); 2 – C.S. Poli Agro Iasi (42 puncte); 3 – C.S. Stiinta Petrosani (35 puncte); 4 – C.S. Nãvodari (34 puncte); 5 – C.S.M. Bucovina Suceava (22 puncte); 6 – C.S.U.A.V. Arad (14 puncte); 7 – R.C.M. Galati (7 puncte). Imediat dupã disputarea meciului restantã dintre CS Poli Agro Iasi si CSUAV Arad, echipele clasate pe locurile 5, 6 si 7 mai joacã un tur, pãstrându-si fiecare punctajul acumulat în campionat. Astfel, pe data de 13 septembrie 2014 vor juca locurile 6 cu 7, în 20 septembrie 2014 locurile 5 cu 6 si în data de 27 septembrie 2014 locurile 7 cu 5. Echipele clasate pe locurile 1, 2, 3 si 4 joacã semifinale: 1 cu 4 si 2 cu 3, pe terenurile primelor echipe, în data de 13 septembrie 2014. În data de 20 septembrie 2014 se joacã finala micã (învinsele din semifinale) si finala mare (învingãtoarele din semifinale, ambele partied pe terenuri neuter, convenite de comun acord.