11.1 C

Radu Huhulea, de la „Viitorul” Vaslui, va reprezenta România la Campionatul Mondial de lupte pe plajã

Lupte

PARTICIPARE… Unul dintre cei mai valorosi sportivi din cadrul sectiei de lupte a Clubului Sportiv „Viitorul” Vaslui, Radu Huhulea (22 de ani), va reprezenta România la Campionatul Mondial de lupte pe plajã. Huhulea a cucerit medalia de argint la Campionatul National de lupte pe plajã – seniori, desfãsurat la sfârsitul lunii august, rezultat care i-a adus calificarea la Mondiale.

În perioada 24-27 septembrie, plaja din Mamaia va fi gazda Campionatului Mondial de lupte pe plajã. Cei mai buni sportivi ai lumii vor sosi în tara noastrã pentru a cuceri pretioasele medalii de aur. România va fi reprezentatã de 24 de sportivi, masculin si feminin, iar din lotul national face parte si vasluianul Radu Gheorghe Huhulea, sportiv care va concura la categoria 80 de kilograme. Luptãtorul este legitimat la C.S „Viitorul” Vaslui si este pregãtit de Neculai Beligan si Vasile Frãtilã. A început sã practice luptele la vârsta de 13 ani, sub comanda antrenorului Neculai Beligan, iar de-a lungul carierei a cucerit numeroase medalii. Ultima a fost obtinutã la Campionatul National de lupte pe plajã, seniori, unde s-a clasat pe locul doi la categoria 80 de kilograme. O performantã remarcabilã, dacã tinem cont de faptul cã Huhulea are 22 de ani si încã poate evolua si la categoria tineret.