9.4 C
26-apr.-2024

Rapid Brodoc a promovat în Liga 3! Fuziunea dintre Brodoc si CSM Vaslui prinde contur

Liga 3

PERFORMANTÃ… Sãrbãtoare mare la Brodoc dupã ce echipa de fotbal a reusit pentru prima datã în istorie promovarea în Liga 3. Rapid Brodoc s-a impus pe teren propriu, 4-3 cu Sportul Onesti, la capãtul unui meci nebun. Eroul “alb-visiniilor” a fost atacantul Eduard Ponea, dupã ce a reusit un hattrick si a oferit o pasã de gol. Oficialii clubului din Brodoc cautã bani pentru Liga 3, dar existã si varianta fuziunii cu echipa Primãriei Vaslui, CSM Vaslui.

Rapid Brodoc a promovat în Liga 3 de fotbal dupã ce a învins-o pe Sportul Onesti cu scorul de 4-3 (3-2), pe teren propriu, în mansa a doua a barajului de promovare în Liga 3. În tur, la Onesti, scorul a fost egal, 3-3. Alt meci, aceeasi poveste. Asa cum s-a întâmplat si la Onesti, a fost show total pe “Muncipal”, stadion care a strâns peste 1000 de spectatori. Returul a fost unul memorabil, interzis cardiacilor. “Alb-visinii” au început perfect si aveau 3-0 dupã primele 20 de minute, goluri reusite de Denis Iftimie si Eduard Ponea (2). A urmat o schimbare totalã a jocului. Atacantul Ponea a ratat din toate pozitiile, singur cu poarta goalã, singur cu portarul, în timp ce onestenii si-au vãzut de treabã si au revenit în meci, restabilind egalitatea în repriza secundã, 3-3! Ponea a mai ratat douã ocazii mari, dar în ultimele minute de joc a venit si descãtusarea, dupã ce a reusit sã-l învingã pe bravul portar al oaspetilor. “În urmã cu 6 ani, Rapid Brodoc juca în Liga 5 si pierdea usturãtor cu Solesti si Ghergheleu, iar acum a ajuns pentru prima datã în Liga 3. Este o bucurie imensã si o performantã mare pentru clubul nostru. Asa cum s-a întâmplat si în meciul tur, ne-am fãcut meciul greu singuri si s-a ajuns în situatia asta de final tensionat, dar promovare este pe deplin meritatã. Am trãit periculos, însã bucuria promovãrii a fost si mai frumoasã. Am sãrbãtorit, ne-am bucurat, dar de mâine (n.r luni) trebuie sã cãutãm solutii pentru a putea sã ne înscriem în viitorul sezon al Ligii 3. Existã mai multe variante pe care o sã le discutãm sãptãmâna viitoare.”, ne-a declarat antrenorul Florin Roiu. Printre spectatori s-au aflat si fostul finantator al echipei FC Vaslui, Adrian Porumboiu, primarul Vasile Pavãl si presedintele CJ Vaslui, Dumitru Buzatu.