17.4 C

Rapid Brodoc, noua campioanã a judetului

Liga 4

CAMPIONI… Rapid Brodoc a cucerit matematic primul titlu de campioanã din Liga 4 Vaslui, dupã succesul cu FC Vulturesti, scor 4-0. Aflatã înaintea meciului la 6 puncte de Vulturesti, „alb-visinii” aveau nevoie de o victorie pentru a-si asigura titlul matematic cu trei etape înainte de finalul campionatului.

Brodocul a început meciul în fortã si a dus repede scorul la 3-0, pentru ca în repriza secundã sã mai puncteze încã o datã. Ovidiu Olaru, Eduard Ponea, Ciprian Petrut si Cristi Miron au marcat pentru o victorie mai mult decât meritatã. Cu trei etape înainte de finalul play-off-ului, Rapid se aflã pe primul loc cu 52 de puncte, urmatã de Vulturesti (43 de puncte) si Viitorul Vetrisoaia (41 de puncte). În semn de protest fatã de agresiunile la care au fost supusi la meciurile din « judeteanã », arbitrii vasluieni au purtat banderole albe si au întârziat cu un sfert de orã startul meciurilor. Cea mai clarã victorie a etapei de ieri a fost obtinutã de Flacãra Muntenii de Sus, care a trecut cu 6-0 de Juniorul Bârlad. La Gârceni, echipa primarului Scutelnicu a învins, cu emotii, scor 4-3, pe Victoria Muntenii de Jos, la capãtul unui meci nebun, cu rãsturnãri de scor. Gazdele au condus cu 1-0 si 2-1, Victoria a revenit si a dus scorul la 3-2, dar Gârceniul s-a impus cu 4-3, dupã douã goluri marcate pe final de meci. Într-un alt joc, CSO Negresti a fost învinsã de Viitorul Vetrisoaia, scor 2-4, negrestenii irosind si douã lovituri de la 11 metri.