10 C

Rapid Brodoc, primul eșec în amicale

ÎNVINSĂ… Rapid Brodoc a suferit prima înfrngere din perioada de pregătire. Echipa pregătită de Adrian Kerezsy a disputat, la Uricani, ce-a de-a patra partidă amicală a verii, împotriva formației Știința Miroslava. Partida s-a încheiat cu victoria ieșenilor, scor 4-2 (2-0).

“Alb-vișinii” pierd la Miroslava, cu Știința, după două reprize diametral opuse. În prima repriză, rapidiștii nu prea au contat, iar gazdele au înscris de două ori, prin Unghianu (min. 9 și 35). În partea a doua, Brodocul a avut o evoluție mult mai bună, în care a reușit să înscrie de două ori, prin Eduard Ponea și puștiul Ionuț Grigoriu. De partea cealaltă, Miroslava a mai punctat de două ori, prin Viorică (49) și Alexandru (82), și meciul s-a terminat cu scorul de 4-2 pentru gazde. Antrenorul Brodocului, Adrian Kerezsy, a rulat tot lotul avut la dispoziție și s-a arătat mulțumit de anumite momente de joc ale echipei. În această vară, Rapid Brodoc a disputat patru partide amicale, 3-0 cu SC Comstar Vaslui (Liga 4 Vaslui), 3-3 cu Stejarul Dobrovăț (Liga 4 Iași), 3-1 cu CSM Vaslui (Liga 4 Vaslui) și 2-4 cu Știința Miroslava (Liga 3). În următorul joc de pregătire, Solomon și compania se va duela cu CSM Bacău, sâmbătă, 13 august. Ediția 2022-2023 a Ligii 3 va debuta sâmbătă, 27 august.