21 C

Rapid Brodoc, tot mai aproape de promovare

Remizã în deplasare

EVOLUTIE SOLIDÃ… Rapid Brodoc a terminal la egalitate, scor 3-3, prima mansã a barajului de promovare în Liga a 3-a, contra echipei Sportul Onesti, care s-a disputat sâmbãtã, în deplasarea de la Onesti, pe stadionul CSM din localitate. Elevii lui Florin Roiu au condus cu 3-1, însã pe finalul partidei au tremurat serios la ocaziile Edi Tismãnaru. Calificarea se va juca la sfârsitul acestei sãptãmâni, pe Municipalul din Vaslui, cu Rapid în posturã de echipã gazdã.

În fata a aproape o mie de spectatori, onestenii au deschis primii scorul, în minutul 33, dupã o iesire gresitã a portarului nostru, însã avantajul gazdelor a rezistat doar 5 minute, vasluienii restabilind egalitatea prin Vlad Sîrbu, dupã o centrare impecabilã a lui Ionut Munteanu. În partea doua, Rapid Brodoc a fost mult mai prezentã în careul advers, iar ocaziile s-au concretizat prin reusita lui Andrei Covãcel, lãsat singur cu portarul advers dupã o pasã filtrantã de mare efect. Golul de 1-3 a fost o capodoperã a mijlocasului Ionut Munteanu, care dupã ce si-a driblat nu mai putin de trei adversari, a sutat la poartã aproape din coltul terenului, surprinzându-l pe portarul Onestiului. Cãzutã la pãmânt, echipa gazdã a gãsit totusi resursele sã-si revinã din “pumnii” primiti, iar cel care a readus-o în joc a fost Edi Tismãnaru, care a redus diferenta în minutul 71. Tot el a restabilit egalitatea, din penalty, la una dintre ultimele faze ale partidei. S-a terminat 3-3, scor care lasã celor douã echipe sanse egale de promovare, mai ales cã regula golului în deplasare a fost eliminatã de UEFA. Returul se va juca sâmbãtã, 25 iunie, pe stadionul Municipal din Vaslui. Pentru a-si îndeplini obiectivul, bãietii lui Florin Roiu vor avea nevoie de sprijinul vasluienilor, care sunt asteptati în numãr cât mai mare la meci.