RC Bârlad a pierdut si returul cu Știinta Petrosani

Rugby

ÎNVINSI… Rugby Club Bârlad a ratat prezenta în finala Diviziei Nationale de Seniori, dupã ce a fost învinsã de Stiinta Petrosani, cu 27-32, si în mansa a doua a semifinalei disputatã la finalul sãptãmânii trecute la Bârlad. În tur, la Petrosani, Stiinta s-a impus la o diferen mult mai clarã, 22-3. Bârlãdenii vor juca în finala micã, împotriva celor de la Galati.

Returul dintre RC Bârlad si Stiinta Petrosani, din semifinalele Diviziei Nationale de seniori, cel de-al doilea esalon rugbystic al tãrii, s-a disputat pe stadionul Rulmentul din Bârlad, fãrã spectatori. La capãtul unui meci frumos, în care ambele formatii s-au aflat la conducere pe tabelã, petrosãnenii s-au impus la limitã, 32-27. Dupî victoria clarã din tur, Petrosaniul a început în fortã meciul, punând primele trei puncte pe tabelã prin lovitura de penalitate reusitã de Rãzvan Bors, în minutul 6. Bârlãdenii au profitat de eliminarea temporarã a lui Bors, si au revenit în joc prin eseu lui Florin Neagu, 5-3. Treptat jocul s-a mutat în 22-ul gazdelor, elevii lui Alexandru Lupu reusind douã încercãri prin Daniel Ivan (min. 34) si Ioan Bodor (min. 38), intrând la pauzã cu avantaj, 13-5. În partea secundã, echipa antrenatã de Ioan Harnagea a început în fortã prin eseul lui George Matase, transformat de Ovidiu Neagu, ca 5 minute mai târziu sã preia conducerea prin penalitatea reusitã de acelasi Neagu, 15-13. Au urmat momente bune de joc ale echipei oaspete care în 10 minute a reusit douã eseuri, distantîndu-se pe tabelã, 25-15. Scorul pãrea sã ia proportii dupã ce si Cristian Curta a culcat balonul în terenul de tintã, Barbu transformând, 32-15, însã Bârlad a revenit bine pe final, marcând douã eseuri prin Cristian Constantin si Alexandru Crãciun, ultimul transformat de Neagu, pentru a închide tabela la 32-27.