8 C
27-apr.-2024

RC Bârlad încheie sezonul pe podium

REUSITÃ… Rugby Club Bârlad s-a impus fãrã drept de apel, cu scorul de 70-9 (28-9), în deplasare, în fata celor de la CSM Bucovina Suceava, într-un meci din penultima etapã a Diviziei Nationale de Seniori. Echipa bârlãdeanã mai are de disputat o partidã în acest sezon, dar nu o mai poate depãsi pe CS Nãvodari, si va termina sezonul pe locul trei.

Victorie categoricã pentru rugbystii bârlãdeni în penultima partidã din Divizia Nationalã de Seniori, cel de-al doilea esalon rugbystic al tãrii. Formatia pregãtitã de Ioan Harnagea a câstigat cu 70-9 la Suceava, la capãtul unei partide pe care a controlat-o categoric. Bârlãdenii au avut 10 eseuri si 10 transformãri, iar Ovidiu Neagu a adus cele mai multe puncte, un eseu si 10 transformãri. Au mai punctat: Lazãr Azoitei si Toma Mîrzac, câte douã eseuri, Marius Tei, Ionut Dascãlu, George Mãtasã, Dragos Mihoc si Alexandru Dan, câte un eseu. Dacã în prima reprizã, sucevenii au marcat 9 puncte, în urma a trei lovituri de pedeapsã, în repriza secundã au fost depãsiti la toate capitolele, încasând eseu dupã eseu. S-a terminat 70-9, iar RC Bârlad va încheia sezonul pe locul trei, cu 57 de puncte, în spatele celor de la Stiinta Petrosani (68 de puncte) si CS Nãvodari (63 de puncte). În ultimul meci, RC Bârlad înfruntã, acasã, pe RC Gura Humorului, sâmbãtã, 4 decembrie, de la ora 13:00.