5.8 C
20-apr.-2024

REACTIE DE ORGOLIU

Universitatea Galati – HC Vaslui 24-33 (12-16)

ATITUDINE… HC Vaslui a învins, ieri, în deplasare, 33-24 (16-12) pe Universitatea Galati, într-un joc ce a contat pentru etapa a doua a Diviziei A la handbal masculin. În etapa viitoare, Vasluiul va primi vizita celor de la CSM Bacãu.

Dupã ce a remizat pe teren propriu cu HC Teleorman Alexandria (28-28), Vasluiul si-a regãsit cadenta în meciul cu Universitatea Galati. HC Vaslui a trãit periculos doar în primele 20 de minute, dupã care a reusit sã punã stãpânire pe joc si sã obtinã o victorie clarã. La pauzã diferenta a fost doar de patru goluri, scor 16-12, dar în partea a doua, cu o apãrare ermeticã si un atac în mare formã, elevii lui Gugles au zburdat cãtre o victorie categoricã împotriva unui adversar puternic, care va pune probleme echipelor din fruntea clasamentului. Cifrele în dreptul vasluienilor au început sã se modifice într-un ritm ametitor, în vreme ce gazdele nu reuseau sã înscrie niciun gol în repriza secundã. Gãlãtenii s-au resemnat cu situatia, dar Soare si compania au vrut sã demonstreze cã rezultatul meciului cu Alexandria a fost doar un simplu accident. Echipa pregãtitã de Liviu Gugles si Laurentiu Cozma s-a impus clar cu 33-22, iar gândurile sunt acum îndreptate cãtre derby-ul Moldovei cu CSM Bacãu, joc care va avea loc sâmbãtã, 6 octombrie, în Sala Sporturilor din Vaslui. Dacã handbalistii vasluieni vor continua sã aibã aceeasi atitudine ca în partida de ieri, Vasluiul poate obtine o nouã victorie împotriva unei contracandidate.