8.4 C
27-apr.-2024

REACTIE POZITIVÃ

Vasluienii au uitat de esecul cu FC Brasov

PROFESIONISTI… “Galben-verzii” au trecut repede peste esecul de pe teren propriu cu FC Brasov si s-au impus în Stefan cel Mare, scor 1-0, datoritã golului marcat de Yero Bello (58). Chiar dacã nu a fost un meci prea spectaculos, Vasluiul a jucat foarte bine tactic si a profitat la maxim de greselile adversarului, obtinând o victorie foarte importantã în compania unei contracandidate la primele locuri ale clasamentului.

Dupã esecul cu FC Brasov, Augusto Inacio a fãcut douã modificãri în primul unsprezece, trimitându-i în teren pe Hugo Luz si Yero Bello, jucãtori care i-au înlocuit pe Paito si Temwanjera. Si i-a iesit. Nigerianul a fãcut una dintre cele mai bune partide de când se aflã la Vaslui, marcând golul victoriei care duce Vasluiul pe podiumul Ligii 1. În sistemul 4-1-4-1, “galben-verzii” au stat bine în teren si nu au vrut sã riste, asteptând greseala adversarului, care a venit în minutul 58. Milanov a centrat, iar Bello a înscris cu o frumoasã loviturã de cap dupã ce s-a desprins din marcajul lui Rus. Mult asteptatul derby al etapei a lãsat mult de asteptat, în prima reprizã, atât FC Vaslui, cât si Dinamo au pãrut cã nu vor sã riste nimic. S-au anihilat reciproc, dovadã fiind si ocaziile de gol, douã la numãr, câte una pentru fiecare din cele douã formatii. Singura sansã a Vasluiului în prima reprizã a apartinut lui Adailton (7) din loviturã liberã, însã mingea a fost respinsã de Bãlgrãdean. Ocazia dinamovistilor a apartinut brazilianului Platini, care a sutat de la 20 de metri, însã Borjan a retinut fãrã probleme. Reprizã secundã a început în aceeasi notã, fiecare echipã asteptând practic greseala adversarului. Chiar dacã “alb-rosii” au fost primii care au ratat, Mosi (49) cu capul peste poartã, cei care au înscris au fost vasluienii, Milanov centreazã, iar Yero Bello (58) înscrie cu o loviturã de cap. Dupã ce au primit gol, “câinii” au iesit la joc si au fost foarte aproape de a restabili egalitatea prin Curtean si Pulhac, care au trimis puternic, însã Borjan a respins suturile dinamovistilor. Pe final, Dinamo a avut posesia si a dominat teritorial, însã singurele actiuni au venit pe partea stângã a defensivei noastre, unde Hugo Luz nu a prins o zi prea bunã, acesta fiind însã dublat foarte bine de coechipieri. S-a terminat 1-0 si fotbalistii vasluieni demonstreazã cã esecul de pe teren propriu cu FC Brasov a fost un simplu accident. Sunt pe locul trei si asteaptã pasul gresit al celor de la CFR Cluj.

Ciobotariu: “A fost greu fãrã trei jucãtori de bazã”

Dinamo a obtinut doar un punct în trei etape, iar suporterii i-au cerut demisia lui Ciobotariu. Tehnicianul “alb-rosiilor” spune cã nu renuntã pentru cã nu vrea sã lase echipa la greu. Acesta a mai adãugat cã în partida de asearã s-a simtit lipsa celor trei absente. “Nu vreau sã gãsesc scuze, dar a fost greu sã jucãm fãrã 3 jucãtori de bazã. Trecem printr-o perioadã proastã, dar încercãm sã ne revenim. Sperãm sã remediem problemele la meciul de cupã cu Gaz Metan. E normal ca suporterii sã fie dezamãgiti, jocul nostru suferã. Trebuie sã ne revenim cât mai repede. Am aplaudat oamenii care au venit la meci, nu mã gândesc la demisie. As fi un las sã renunt în momentul în care corabia se clatinã”, a declarat Liviu Ciobotariu.