24.3 C
21-mai-2024

Regizorul

OMUL MECIULUI… Într-un joc încâlcit singurul fotbalist care s-a remarcat si care a dat impresia cã poate face oricând diferenta a fost mijlocasul Lucian Sânmãrtean. Folosit în banda dreaptã, acesta, ajutat de energicul Milanov, si-a depãsit de fiecare datã adversarii, doar cã centrãrile si pasele sale nu si-au gãsit întotdeauna destinatarul. În cele din urmã, golul izbãvitor, înscris de Yero Bello, a venit dupã ce Sânmãrtean i-a asezat balonul perfect pe cap nigerianului.

Odatã cu exilarea lui Lucian Burdujan la echipa a doua, Viorel Hizo a fost nevoit sã improvizeze si sã gãseascã o solutie pentru a acoperi postul lãsat liber de acesta. Progresele fãcute în ultima perioadã de Gerlem la antrenamente l-au fãcut pe Hizo sã îl titularizeze pe brazilian, chiar dacã acesta venea dupã o lungã perioadã de absentã. Decizia nu a fost una inspiratã, Gerlem stricând multe baloane ce puteau fi folositoare echipei sale. Evolutia neconvingãtoare l-a fãcut pe Hizo sã îl schimbe la pauzã cu Adrian Gheorghiu. Fãrã Adailton, scos accidentat în minutul 33 de pe teren si cu Wesley din nou iesit din formã, antrenorul Vasluiului trebuia sã gândeascã rapid, din tribunele stadionului din “Regie”, o solutie pentru a face ca jocul echipei sale sã meargã. Atunci l-a responsabilizat mai mult pe Sânmãrtean, care a demonstrat cã se descurcã foarte bine atât în centru, cât si pe oricare dintre benzi si a mutat toate actiunile de atac pe partea dreaptã. Mijlocasul si-a ridiculizat de fiecare datã adversarii si a demonstrat din nou, dacã mai era nevoie, de ce selectionerul Rãzvan Lucescu ar avea nevoie de serviciile lui. Chiar dacã ieri centrãrile si pasele lui nu au fost cele mai precise, Sânmãrtean prin actiunile pe care le-a luat pe cont propriu a fost indiscutabil, alãturi de portarul Kuciak, cel mai bun om de pe teren.

Pancu si Burdujan au zis pas

Trimisi la echipa a doua a clubului, ce evolueazã în Liga a IV-a, fotbalistii Daniel Pancu si Lucian Burdujan au fost convocati pentru întâlnirea dintre FC Vaslui II si Avântul Zãpodeni. Cei doi nu s-au prezentat însã ieri la reunirea lotului în vederea disputãrii partidei amintite. În lipsa acestora ‘‘satelitul’’ Vasluiului a pierdut cu scorul de 2-1.

Dulaul in cusca

Viorel Hizo a fost nevoit sã urmãreascã din tribune meciul contra Sportului Studentesc. Antrenorul lui FC Vaslui a fost suspendat douã etape, dupã ce runda trecutã a fost eliminat de centralul Radu Petrescu. Pe toatã durata meciului Hizo s-a agitat si a strigat în permanentã la elevii sãi, ratãrile lui Bello si Gheorghiu fãcându-l sã-si mãnânce unghiile de nervi. La pauzã, antrenorul i-a chemat la gard pe ‘‘galben-verzi’’ unde le-a dat indicatii pret de câteva minute.

,,Credem in continuare in sansa noastra’’

Chiar dacã nu a prins o zi bunã, brazilianul Wesley Lopes s-a arãtat bucuros de faptul cã Vasluiul a obtinut victoria în fata Sportului si spune cã FC Vaslui trebuie sã obtinã maxim de puncte în urmãtoarele douã întâlniri pentru a spera la titlu. “Sunt foarte bucuros. Eram obligati sã cîstigãm acest meci fiindcã si Steaua si Rapid au învins. Trebuie sã luãm sase puncte în urmãtoarele douã etape. Credem în continuare în titlu!”, a declarat Wesley Lopes.