11.2 C

REÎNCEPEM URMÃRIREA!

ATITUDINE LÃUDABILÃ… Victoria Vasluiului în fata celor de la Astra cu scorul de 2-1, a reaprins sperantele vasluienilor în ceea ce priveste clasarea echipei favorite la sfârsitul sezonului pe un loc de cupã europeanã. Mai mult decât scorul, multumitor a fost modul în care jucãtorii au tratat meciul, acestia nerenuntând la lupta nici dupã ce au fost egalati atât numeric cât si pe tabelã.

Desi calculul hârtiei dãdea meciul de sâmbãtã searã ca fiind unul foarte echilibrat, între douã combatante aproximativ egale valoric, realitatea din teren ne-a prezentat o altã fatã a lucrurilor. Intrând cu o altã atitudine în teren, comparativ cu meciurile precedente, vasluienii au pus stãpânire pe joc încã de la început, prima ocazie de gol(min 20) apartinându-i lui Sânmãrtean, acesta trimitând o minge în vinclul portii adverse, balonul fiind scos în extremis de Lung jr. Zece minute mai târziu, o altã mare ocazie a vasluienilor se desfãsoarã în careul celor de la Astra, de data aceasta actorul principal fiind Liviu Antal. Fostul gãlãtean prinde un sut de zile mari, doar bara opunându-se deschiderii scorului Fotbalul nu i-a nedreptatit însã pe „galben-verzi” si astfel, acestia au intrat cu avantaj de un gol la cabine dupã ce, cãpitanul echipei , Lucian Sanmartean, a executat splendit o lovitura liberã, lãsându-l pe portarul advers atât fãrã reactie cât si fãrã loc de muncã în repriza secundã, acesta fiind înlocuit la pauzã. Repriza a doua a început cum nu se putea mai bine pentru noi, mijlocasul Astrei, Florescu, primind al doilea galben în minutul 57, dupã o intrare întârziatã asupra lui Stanciu. Neatentia lui Caue, simularea lui Fatai, si „valoarea” arbitrului Coltescu fac ca echilibrul numeric si cel de pe tabela de marcaj sã reaparã în minutul 71, atunci când Budescu reuseste sã înscrie de la 11 m. Surpriza plãcutã a meciului a venit în minutul 80 din partea mereu tânãrului Mike Temwanjera, dupã ce a reusit sã încununeze o cursã extraordinarã cu un gol de atacant veritabil. În urma acestui rezultat, Vasluiul reintrã în lupta pentru un loc de cupã europeanã, urmãtoarele meciuri anuntându-se extrem de importante pentru viitorul echipei.