12.1 C
25-apr.-2024

Remizã echitabilã în derby

Liga 4

JUST… Derby-ul Ligii 4, dintre CSM Vaslui si Rapid Brodoc, s-a încehiat la egalitate, 1-1, la capãtul unei partide echilibrate si în care ambele formatii puteau lua cele trei puncte. În celãlalt duel al etapei, FC Vulturesti a învins Viitorul Vetrisoaia cu scorul de 3-1.

CSM Vaslui si Rapid Brodoc au terminat la egalitate, scor 1-1, în derby-ul etapei a III-a a Ligii 4. Vasluiul a început meciul în ofensivã, iar Ovidiu Boicu a cerut penalty în minutul 1, dupã un contact cu unul dintre fundasii Rapidului. Arbitrul Dragos Bãlan nu s-a lãsat înduplecat si a lãsat jocul sã continue. Au urmat ocazii de ambele pãrti, dar cea mai mare a fost a lui Boicu, cel care a trimis în bara portii adverse. Prima reprizã a fost una de luptã, cu mingi lungi aruncate în spatele defensivelor, dar fãrã modificãri pe tabelã. Repriza secundã a debutat în acelasi ritm si la doar zece minute de la reluare, Rapid Brodoc reuseste deschiderea scorului prin Petrut, dupã o deviere a lui Covãcel. Vasluiul reactioneazã imediat si iroseste câteva ocazii importante, în timp ce „alb-visinii” puteau da lovitura pe contraatac, dar portarul Vasluiului, Dan Albescu, intervine miraculos într-o situatie de unu la unu cu atacantul advers. Egalitatea se restabileste cu cinci minute înainte de final, Boicu centreazã perfect din corner, iar Sebastian Târtârãu înscrie pentru 1-1. S-a terminat 1-1, iar campioana Ligii 4 se va decide în mansa „retur”.

1        CSM Vaslui   3        2        1        0        11-3             7

2        Rapid Brodoc        2        1        1        0        4-2               4

3        FC Gârceni            2        1        0        1        4-4               3

4        FC Vulturesti         3        1        0        2        5-7               3

5        Viitorul Vetrisoaia2          0        0        2        2-10             0