11.1 C
26-apr.-2024

„Remontada” de Mânjesti

Liga 5

SPECTACOL… Gloria Mânjesti este cu un picior la barajul de mentinere/promovare în Liga 4, dupã o „remontada” de senzatie, scor 6-4 (2-4), la Rebricea, cu Viitorul. Au fost condusi cu 4-0 în minutul 35, însã au avut o revenire extraordinarã, punctând de sase ori.

Gloria Mânjesti a început prost partida de la Rebricea, din etapa a 7-a a play-off-ului Ligii 5, fiind condusã cu 4-0 dupã 35 de minute. Petronel Bârlescu a reusit o „dublã” în ultimele 10 minute, scorul pauzei fiind de 4-2 pentru Rebricea, iar fanii gazdelor nici nu se gândeau la ce avea sã urmeze. „Dubla” lui Dragos Ghiga a dus scorul la 4-4, iar lovitura de teatru a venit în prelungiri, atunci când Adrian Ciobanu si Sabin Harabagiu au dus scorul la 6-4 pentru Mânjesti. Cu trei etape înainte de finalul play-off-ului, Gloria se aflã pe locul 3, cu 31 de puncte, si este ca si calificatã la baraj. În runda de la finalul sãptãmânii trecute, Sporting Banca a promovat matematic în Liga 4, dupã ce a învins cu 6-1 la Perieni, în vreme ce CSM Vaslui a fãcut scor cu Ivacec Vaslui, 9-1. În play-out, FC Ghergheleu a câstigat la Fãlciu (4-3), Olimpia Stãnilesti a trecut de FC Focseasca (3-2), iar Avântul Bãcani a învins Recolta Berezeni, scor 4-1.

Clasament play-out:

1        Avântul Bãcani       5        4        0        1        16-8             12

2        Ol. Stãnilesti 5        3        2        0        16-6             11

3        R. Berezeni  5        2        2        1        10-8             8

4        FC Focseasca         5        1        1        3        8-14             4

5        FC Ghergheleu5     1        1        3        9-17             4

6        Juventus Fãlciu5    0        2        3        7-13             2