11.1 C

REZULTAT INJUST

Vasluiul, tot mai departe de titlu

EGALUL CFR-ULUI… FC Vaslui nu a reusit sã punã mâna pe punctele care i-ar fi readus în lupta pentru campionat. Stadion plin, atmosferã fantasticã. Vasluienii au arãtat cã-si iubesc echipa. Si echipa i-a rãsplãtit atât cât a putut, în conditiile în care “galben-verzii” au evoluat mai bine de 75 de minute în inferioritate numericã. Vasluiul a jucat fotbal, iar clujenii s-au multumit cu remiza. Un rezultat injust, dupã o partidã dominatã de “galben-verzi” în zece jucãtori.

Inacio a început meciul curajos, în formula 4-1-4-1, cu Anderson alãturi de Marius Constantin în defensivã, Hugo Luz în locul lui Paito, iar Temwanjera, vârf de lance. Mutarea cu Hugo Luz s-a dovedit a fi neinspiratã, dacã tinem cont de evolutiile lui Paito din ultimele meciuri, dar si de gafa lui Luz, care a încercat sã-l loveascã fãrã minge pe Sougou si a lãsat Vasluiul în inferioritate numericã. De partea cealaltã, un alt portughez, Costa a venit sã scoatã un punct care sã mentinã diferenta de puncte între CFR si contracandidate. Vasluiul a început meciul în fortã, Milanov (1) pãtrunde în careu, dar Beto iese bine si retine. Stanciu (3), Temwanjera (4) si Constantin (6) rateazã ocazia de a deschide scorul, în schimb ce ardelenii rãspund prin Sougou (8). Vine minutul 13, Constantin dã o pasã gresitã, iar cfr-istii lanseazã un contraatac rapid prin care reusesc sã deschidã scorul. Sougou centreazã perfect, iar Ronny trimite în poartã. Cum ghinionul nu vine niciodatã singur, Hugo Luz îl loveste pe Sougou (15) si este eliminat de Tudor. Vasluiul joacã în zece, însã asta nu se simte pe teren. Vasluienii dominã si îsi creeazã ocazii. Adailton (19) anuntã golul cu un sut milimetric pe lângã poartã. Golul vine dupã douã minute, Temwanjera prelungeste, iar Wesley restabileste egalitatea. În ciuda faptului cã joacã în inferioritate, “galben-verzii” cautã golul doi, Milanov pe dreapta centreazã în careu, iar Adaiton (34) trimite slab. Spectacolul e la fel de frumos si de la revenirea de la cabine. Vasluienii au mingea si în cel de-al doilea mitan, o plimbã în preajma careului advers. Au fortã. au idei, dar nu reusesc sã o întepe. Mike (48, 64), N’Doye (53), Paito (57) si Adailton (63, 66) nu reusesc sã aducã golul izbãvitor. Bello intrã în locul lui Temwanjera, iar schimbarea putea fi decisivã, dacã Yero Bello (69) nu ar fi ratat incredibil dintr-o pozitie mai mult decât favorabilã. Finalul a fost unul de foc, vasluienii atacã în valuri, iar ardelenii încearcã sã dea lovitura pe contraatac. Introdus în teren, Raul Costin e aproape de a aduce cele trei puncte, mai mult decât meritate, însã sutul sãu a fost respins de Beto. Se încheie 1-1, iar Vasluiul rãmâne la opt puncte de CFR.

Multumiti cu remiza

Chiar dacã echipa sa a jucat mai bine de 70 de minute în superioritate numericã, Iuliu Muresan s-a declarat multumit de rezultatul obtinut la Vaslui. Desi nu s-a vãzut pe teren, Muresan afirmã cã CFR-ul a venit la Vaslui sã obtinã toate cele trei puncte. “Am avut meciul în mânã, am dat gol repede si am avut un om în plus, dar am fost egalati dupã o gresealã stupidã. Am jucat sub presiune, e foarte greu. Nu poti conta la impresia artisticã în aceste conditii. Am venit la Vaslui sã cîstigãm, peste tot mergem la victorie. Am avut ocazii pe final, am avut penalty la Hora, dar asta e”, a declarat Iuliu Muresan. Si tehnicianul CFR-ului s-a declarat multumit de punctul smuls la Vaslui. “Este un rezultat bun pentru noi. Am jucat împotriva unei echipe mari, unei echipe foarte bune”, a spus antrenorul CFR-ului, Jorge Costa.

Stanciu: “Vom avea din nou o campioanã meritorie”

Team-managerul Vasluiului, Daniel Stanciu a acuzat arbitrajul lui Alexandru Tudor, spunând cã acesta a favorizat CFR-ul. Acesta a mai adãugat cã România va avea din nou o campioanã meritorie, ironizând evolutia clujenilor din acest retur. “Uitati câte erori au avut cei de la CFR în favoarea lor. La faza penalty-ului lor a fost ofsaid, nu se putea lãsa avantaj la un ofsaid. Noi am avut o fazã în a doua reprizã în care Bello a fost semnalizat în ofsaid, desi nu avea nicio treabã cu mingea. La eliminarea lui Luz a fost întâi un fault fãcut de Sougou, dar arbitrul nu a vãzut. Asta este, vom avea din nou o campioanã meritorie. Uitati-vã în IFFHS unde suntem noi si unde sunt cei de la CFR…”, a declarat Daniel Stanciu.