10 C

Rezultate bune pentru micutii atleti

DE VIITOR… Atletii vasluieni au impresionat la etapa de zonã centralã a Campionatului National de atletism în salã pentru Copii de la Bacãu. Micutii atleti ai Liceului cu Program Sportiv Vaslui au obtinut patru clasãri pe podium si s-au calificat în faza finalã de la Bucuresti.

Etapa de zonã centralã a adus patru clasãri pe podium pentru LPS Vaslui. Laura Antoche, dublã legitimatã la LPS/CSM Vaslui, a terminat pe primul loc la 1.500 de metri – Copile 1, cu timpul 4.58, având cel mai bun timp din tarã. Atleta pregãtitã de Doina Cretu pleacã cu prima sansã la câstigarea medaliei de aur la finala nationalã de la Bucuresti, care se va desfãsura în perioada 9-10 aprilie. În aceeasi cursã, Bianca Aivãnesei s-a clasat pe locul 6, obtinând si ea biletele pentru finala de luna viitoare. Tot la Copii 1, Vlad Moraru s-a clasat pe locul 2 la 800 de metri, iar Alexandra Bãetu a terminat pe pozitia a 5-a la 200 de metri, cu record personal. La Copii 2, cele mai bune rezultate au fost obtinute de Darius Tabãrã, locul 1 la 800 de metri, cu timpul 2.38,70, si locul 1 la 200 de metri, cu record personal. În urma acestor rezultate, Darius are sanse mari la o medalie la etapa finalã de la Bucuresti. Sportivii sunt antrenati la LPS Vaslui de profesorii Dragos Hãulicã si Dan Anusca.