17.6 C

Rezultate neașteptate în Liga 4

SURPRIZE… Rezultate surprinzătoare în etapa a 20-a a Ligii 4. Ultimele două clasate, Vitis Șuletea și Viitorul Văleni au obținut puncte importante la Muntenii de Sus respectiv Muntenii de Jos.

“JUDEȚEANĂ”… Etapă spectaculoasă în Liga 4 Vaslui, cu goluri multe și rezultate surprinzătoare. Flacăra Muntenii de Sus s-a încurcat cu Vitis Șuletea (1-1), Sporting Banca a dat de pământ cu FC Vulturești (8-3), iar Viitorul Văleni a câștigat la Muntenii de Jos (2-1).

CSM Vaslui rămâne lider solitar în clasament, după ce a învins cu 6-1 pe FC Gârceni, prin golurile reușite de Robert Rusu (2), Sebastian Țârțârău (2), Vasile Buhăescu și Octavian Andrușcă. Vasluienii au 17 victorii din tot atâtea meciuri și sunt deja cu gândul la barajul de promovare în Liga 3. După ce a câștigat cu Vetrișoaia (4-0), FC Vulturești s-a văzut învinsă fără drept de apel de Sporting Banca, scor 3-8, “galben-verzii” conducând la pauză cu 5-0. Victorie importantă și pentru Viitorul Vetrișoaia, care a trecut cu 5-1 de Atletic Club Bârlad, deși la pauză bârlădenii au avut 1-0 la pauză. Viitorul Văleni a câștigat, neașteptat, la Muntenii de Jos, 2-1 cu Victoria, și a egalat la puncte Vitis Șuletea, formație care a scos un punct pe terenul celor de la Flacăra Muntenii de Sus. La finalul sezonului regulat, primele patru clasate merg în play-off, punctele urmând a fi înjumătățite, ocupantele locurilor 9 și 10 se duc la barajul de menținere/promovare, unde vor întâlni echipele clasate pe locurile 3 și 4 din Liga 5, iar ultima clasată, locul 11, va retrograda direct. Următoarea etapă a Ligii 4 are loc sâmbătă, de la ora 17:00.