03-mai-2024

ROCADÃ PE PODIUM (foto)

HC Vaslui – Interhandball Bucuresti 39-23 (19-13)

Vasluiul a fãcut scor cu Interhandball Bucuresti

SCHIMB DE LOCURI… Handbalistii vasluieni au învins acasã pe Interhandball Bucuresti si au urcat pe podiumul Diviziei A. Elevii lui Leonard Bibirig s-au impus la o diferentã categoricã, scor 39-23 (19-13), dupã o partidã în care oaspetii nu au contat decât în primele zece minute.

HC Vaslui a urcat pe podiumul Diviziei A, dupã ce a învins ieri, pe teren propriu pe Interhandball Bucuresti, scor 39-23 (19-13). Bucurestenii nu au contat la Vaslui, decât în primele zece minute, când au si condus pe tabela de marcaj, (3-1, minutul 7). Vasluienii s-au crezut deja în vacantã si au început destul de prost partida, iar oaspetii au controlat startul de meci. Din fericire, vasluienii si-au revenit repede si din minutul 11, atunci când au preluat conducerea pe tabelã (5-4), au controlat jocul pânã la final. Apãrarea aproape perfectã a permis Vasluiului sã se desprindã, cei drept si în fata unei echipei modeste, venite la Vaslui cu doar nouã jucãtori! Repriza a doua a avut în prim plan tot trupa lui Bibirig, care nu a oprit motoarele si a continuat sã înscrie. În partida de ieri s-a vãzut cã oficialii echipei au început deja formarea unei echipe competitive pentru sezonul urmãtor, în care Vasluiul are ca obiectiv promovarea pe prima scenã handbalisticã a tãrii. În urma acestei victorii, HC Vaslui a acumulat 36 de puncte si a depãsit pe Interhnandball Bucuresti în clasamentul Divizei A. Etapa viitoare, miercuri, 24 aprilie, Vasluiul va juca în deplasare cu HC Buzãu.