13 C
18-mai-2024

ROMÂNIA – Campioană Mondială la Minifotbal! Bârlădeanul Vlad Mocanu, campion mondial la Minifotbal! (FOTO)

S-au bătut 32 de penalty-uri! ROMÂNIA este din această seară Campioană Mondială la Minifotbal, după un meci de poveste cu Kazahstan, decisă de șansă și stăruință, la loviturile de departajare. România a revenit de la 0-2 și a egalat în ultimele minute și prelungiri. Echipele Vasluiului și Inter Traian au de azi un campion mondial, pe bârlădeanul Vladut Mocanu! Bravo, băiete!

Vlad Mocanu a evoluat la minifotbal pentru echipa ieșeană Premier Iași și a marcat de trei ori la Cupa Mondială, cele trei goluri fiind reușite la meciul de debut cu Sudan, scor 9-1. Din sezonul viitor al Ligii de Minifotbal, Mocanu va evolua la Vaslui, pentru campioana Inter Traian Vaslui, echipă coordonată de președintele AJF Vaslui, Bogdan Gheorghiță.

Astfel, România a obținut un succes istoric la Mondialul din Ras al Khaimah. După două locuri 3 la turneele finale de Mondiale din 2015 și 2019, tricolorii de la Minifotbal au devenit de astăzi campioni mondiali! Echipa a cîștigat finala Campionatului Mondial de Minifotbal de la Ras al Khaimah (Emiratele Arabe Unite) la loviturile de departajare, 14-13 împotriva Kazahstanului. Finalul a fost incendiar. Balog a transformat o lovitură de pedeapsă acordată de VAR în minutul 49, iar în minutele suplimentare tricolorii au dat lovitura prin același jucător, care a trimis meciul în prelungiri. Deși România a fost mai periculoasă în cele două reprize de câte cinci minute, cîștigătoarea s-a decis după executarea loviturilor de la 7 metri. Bravo România, Bravo jucătorilor din Liga Națională de Minifotbal, Bravo Vlăduț Mocanu!

Artistul si sportivul Bogdan Mocanu, fratele campionului mondial la Minifotbal Vladut Mocanu