9.1 C

RUGBY: RC Bârlad este noul lider în Divizia Nationalã de Seniori

RC Bârlad a primit miercuri, pe teren propriu , vizita celor de la CS Nãvodari într-o partidã restantã din etapa a IX-a a Diviziei Nationale Seniori, partida în urma cãreia bârladenii au consemnat un nou succes, scorul 16 – 11. În urma acestei victorii RC Bârlad au trecut pe prima pozitie a clasamentului.

Jocul a fost excelent din partea bârlãdenilor, care încã din startul partidei au arãtat cã îsi doresc mai mult victoria. În ciuda înfrângeri, CS Nãvodari a dat o replicã pe mãsurã, cea a unei echipe clasate, pânã pe 13 august, pe pozitia a treia din clasament.Prima marcatoare a meciului a fost echipa de la malul marii, care a deschis scorul în minutul 9, dupã o loviturã de pedeapsã pe careTrandafir a concretizat-o în puncte. Bârlãdenii au trecut în avantaj abia în minutul 24 dupã un eseu semnat de Andrei, însã prima parte a jocului s-a încheiat cu elevii lui Cornel Suciu conducând la diferentã de un punct, acelasi Trandafir, de la CS Nãvodari, mai iesind o datã în evidentã, marcând. În repriza a doua, primele puncte s-au consemnat în minutul 50 când Ibãnescu a marcat din loviturã de pedeapsã pentru bârladeni, trei minute mai târziu oaspetii replicând cu un eseu al centrului Parvu. Soarta partidei a fost decisã în decursul a trei minute. Mai întâi Ibãnescu a trimis balonul printre buturilor adverse, dintr-o penalitate, scorul devenind egal, pentru ca în minutul 60, eseul lui Zaharia sã stabileascã scorul final: RC Bârlad-CS Nãvodari 16-11. Cu acest succes RC Bârlad este liderã la zi în Divizia Nationalã de Seniori însa în urmatoarea etapa nu va juca din cauza numarului impar de competitoare. “Sunt foarte multumit de lotul pe care îl avem acum, unde câtiva juniori, campioni nationali cu echipa Under 18 si Under 19, fac diferenta în joc, având o contributie importantã. Tragem tare ca sã fim în primele locuri, sã jucãm în play – off, acesta fiind si obiectivul nostru, pe care ni l-am propus de la începutul anului”, a declarat Ioan Harnagea , antrenorul echipei RC Bârlad.